Středa, 20. března 2019

Kostel svaté Rodiny v areálu ÚZSVM v Havlíčkově Brodě slouží také kulturnímu životu města i kraje

10.08.2018
Kostel svaté Rodiny v areálu ÚZSVM v Havlíčkově Brodě slouží také kulturnímu životu města i kraje
Havlíčkobrodské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových umožnilo v prostorách klášterního kostela svaté Rodiny, který je součástí sídla ÚZSVM v Havlíčkově Brodě, uspořádání kulturní akce – 17. ročníku hudebního festivalu Stamicovy slavnosti.
V objektu ÚZSVM působí i další organizační složky státu, nejvíce prostor využívá od počátku roku 2017 havlíčkobrodské pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina.
 
Samotný kostel, který byl vystavěn spolu s přilehlým klášterem německým řádem augustiniánů v letech 1679 až 1705, byl odsvěcen a v současnosti už neslouží církevním obřadům. Pro kvalitní akustiku je však interiér vyhledávaným objektem řady kulturních akcí, pořádaných zejména Muzeum Vysočiny. Vrcholem jarní části kulturní sezóny byly právě festival Stamicovy slavnosti. Tradiční festival není koncipován jen jako připomínka osobnosti a díla skladatele a místního rodáka J. V. Stamice, významné osobností evropské hudby raného klasicismu, ale i jako přehlídka dalších uměleckých aktivit v podobě výstav, besed a podobně.

Krátce po Stamicových slavnostech umožnil ÚZSVM v kostele svaté Rodiny uspořádání další kulturní akce – benefičního koncertu místního smíšeného pěveckého sboru Jasoň a jeho hostů. Tentokrát však v kostele nezněla klasická hudba, ale netradiční úpravy countryových evergreenů předních interpretů tohoto žánru. I kvůli netradičnímu programu byl o koncert velký zájem. Podstatné však je, že výtěžek z koncertu putuje charitativní účely ve prospěch onkologického oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod.