Úterý, 20. srpna 2019

Prodán více než sto let starý dům v Dolní Poustevně

12.02.2019
Prodán více než sto let starý dům v Dolní Poustevně
Zaměstnancům Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Ústí nad Labem se podařilo prodat dům starý přibližně 126 let.

Předmětem výběrového řízení s aukcí byly dva pozemky o celkové rozloze 1 669 m2 ležící v obci Dolní Poustevna, jejichž součástí je budova rodinného domu, a pozemek zahrady o rozloze 1 552 m2. Jedná se o samostatně stojící rodinnou vilku s pravidelným, téměř čtvercovým půdorysem, a s přístavbou vstupní verandy. Hlavní trakt budovy je z části podsklepený a má podkroví pod sedlovou střechou. Okna domu jsou dřevěná rámová, část je plastová. Podlahy obytných místností tvoří prkna a keramická dlažba. Stáří domu je odhadováno na přibližně 126 let. Většina konstrukcí je původních. V posledních letech byl dům zcela bez jakékoli údržby, část prvků domu je poškozená. Uvnitř se nachází původní vybavení. Na pozemku zahrady stojí dvě kůlny, studna na užitkovou vodu a ovocné stromy. Zahrada je celkově neudržovaná.

Nemovitost získal ÚZSVM do příslušnosti hospodařit na základě usnesení Okresního soudu v Děčíně jako odúmrť. Prodat se ji podařilo v pátém kole výběrového řízení. Pro toto kolo byla minimální kupní cena stanovena ve výši 449 000 Kč. Doručena byla obálka jediného zájemce, který za nemovitosti nabídl kupní cenu ve výši ceny minimální a získal tak nemovitosti do svého vlastnictví.

Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.