Středa, 20. března 2019

ÚZSVM prodal dům zneužitý k pěstování konopí

08.11.2018
ÚZSVM prodal dům zneužitý k pěstování konopí
Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Litoměřicích se podařilo prodat rodinný dům zneužitý k trestné činnosti ovšem bez příslušných stavebních parcel.

ÚZSVM nabyl na základě rozsudku Vrchního soudu v Praze rodinný dům stojící v obci Velké Žernoseky. Jednalo se o majetek, který byl obviněnému zajištěn při trestním řízení. Obviněný se jako člen organizované skupiny zabýval obchodem s marihuanou a pěstováním rostlin konopí setého dovážených jako sazenice včetně hnojiva a zařízení potřebného k pěstování z Nizozemska.

V rámci trestního řízení byl obviněný odsouzen za trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a také k propadnutí tohoto rodinného domu, ve kterém byla zřízena pěstírna konopí. Kvůli formulačním nedostatkům ve výroku soudu došlo k propadnutí pouze stavby rodinného domu bez příslušných stavebních parcel a souvisejících nemovitostí. I přes pokusy o nápravu však rozsudek nebyl opraven.

Předmětem výběrového řízení tak byl pouze podsklepený rodinný dům, bez pozemků, ležící v jižní části obce Žernoseky a provozně propojená garáž, rovněž bez příslušného stavebního pozemku. Dům má dvě nadzemní podlaží a nevyužitý půdní prostor s možností vybudování podkroví. V prvním podlaží je koupelna, kuchyň, chodba a pokoj. V druhém patře se nachází chodba, koupelna, terasa nad garáží, kuchyň a tři pokoje.
Nemovitost se podařilo prodat až v šestém kole výběrového řízení. Pro toto kolo byla stanovena minimální kupní cena ve výši 165 650 Kč. Do výběrového řízení byly doručeny nabídky dvou zájemců. Nejvyšší nabídka podaná v listinné podobě byla předložena ve výši 181 200 Kč. O následnou aukci projevili zájem oba přítomní účastníci výběrového řízení. Aukce tedy začínala na ceně ve výši nabídky podané v listinné podobě a minimální výše příhozu byla stanovena na 2 000 Kč. V průběhu aukce padlo deset příhozů a vítězná částka se nakonec vyšplhala na 219 520 Kč.
A protože se dům nachází na pozemku ležícím ve II-IV. zóně ochrany přírody Chráněné krajinné oblasti České středohoří, bylo podmínkou platnosti kupní smlouvy udělení schvalovací doložky Ministerstva životního prostředí.