Středa, 22. ledna 2020

ÚZSVM vyřešil vlastnictví chalupy dávno zemřelého kováře a jeho ženy

12.08.2019
ÚZSVM vyřešil vlastnictví chalupy dávno zemřelého kováře a jeho ženy
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Jindřichově Hradci vyřešil vlastnictví chalupy, která byla zapsaná na nedostatečně identifikovaného vlastníka.
Ve třicátých letech minulého století získal kovářský mistr a jeho choť obytný domek s půlhektarovým polem v obci Vícemil na Jindřichohradecku. Přestože oba již dlouho nežijí, majetek jim podle katastru nemovitostí stále patří. Zajímavým případem se úspěšně zabýval ÚZSVM, který požádal soud o dodatečné projednání dědictví. Zaměstnanci ÚZSVM zjistili, že muž zemřel na konci 70. let a jeho žena o dvě desetiletí později. Přestože se chata nachází v jižních Čechách, oba manželé žili v Chomutově. Zřejmě kvůli této vzdálenosti byly nemovitosti notářem opomenuty.
 
Archivní prameny nyní odkryly, že dům náležel do rodinného majetku již od počátku 20. století. Pro svoji početnou rodinu jej zakoupil otec kováře. V roce 1910 v budově bydlelo podle sčítacího lístku devět osob. Vedle pěti vlastních dětí se rodiče starali také o dva nalezence pocházející z Vídně. Otec byl v průběhu první světové války poslán na frontu. Z války domů se už nevrátil. Potomci si pak nemovitosti opakovaně převáděli mezi sebou. Naposledy v roce 1935, kdy dům koupil od své sestry nejmladší syn – kovářský mistr a jeho novomanželka. Právě oni zůstali i mnoho let po smrti vedeni jako vlastníci až dodnes. Díky úsilí pracovníků ÚZSVM připadnou hodnotné nemovitosti žijícím potomkům.