Pondělí, 24. června 2019

ÚZSVM získal páčidla a kukly z trestné činnosti

31.12.2018
ÚZSVM získal páčidla a kukly z trestné činnosti
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Klatovech získal ocelová páčidla a pletené černé kukly z trestné činnosti.
Dva maskovaní muži, vyzbrojeni ocelovými páčidly, vnikali v nočních hodinách do kůlen v chatařské oblasti ve Slatině na Klatovsku, kde ukradli motorovou pilu zn. Oleomac 935X, motorovou pilu zn. MTD, kanystr s červenou nálevkou o objemu 5 litrů naplněný benzínem Natural 95, řetěz pro motorovou pilu zn. Oregon, malé černé koženkové pouzdro na nářadí obsahující plochý šroubovák s černou plastovou rukojetí, křížový šroubovák s černou plastovou rukojetí a plochý šroubovák s ohnutým dříkem, klíč na svíčku, plastový trychtýř, pilník na ostření řetězů motorových pil a další věci. Následně společně ocelovým páčidlem vypáčili uzamčené a zajištěné dveře rekreační chalupy, vnikli do vnitřních prostor, které prohledali, ale odtud již nic neodcizili.
Ocelové páčidlo použili rovněž při vniknutí do dalších bývalých hospodářských objektů, jejichž dveře, zabezpečené petlicemi s visacími zámky, vypáčili a následně se pokusili vniknout do obytné budovy rekreační chalupy, což se jim však nepodařilo, neboť byli vyrušeni policejní hlídkou. Z objektu tedy nic neodcizili, nicméně poškozením chalupy způsobili škodu na majetku fyzických osob ve výši 4 463 korun.
U Okresního soudu v Klatovech si oba odsouzení vyslechli rozsudek. Jeden z odsouzených, který už v minulosti měl problémy s dodržováním zákona, byl odsouzen k peněžitému trestu v celkové výši 40 000 Kč. U druhého odsouzeného bylo upuštěno od potrestání, neboť se před zahájením soudního řízení s poškozeným finančně vyrovnal. Pletené černé kukly a ocelová páčidla v délce 57 cm propadly státu.
Kukly použité k trestné činnosti, značně opotřebené a zapáchající, byly zlikvidovány. Ocelová páčidla byla nabízena k prodeji prostřednictvím elektronické aukce. Jedno z nich se prodalo a nyní doje k převzetí novým majitelem. Utržené peníze poputují na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti pro odškodnění obětí trestné činnosti.  Druhé páčidlo bude nadále nabízeno veřejnosti v elektronické aukci.