Pondělí, 24. června 2019

Zaměstnanci ÚZSVM zachránili v Bartošovicích kapličku z 19. století

31.12.2018
Zaměstnanci ÚZSVM zachránili v Bartošovicích kapličku z 19. století
Zaměstnanci Novojičínského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zajistili opravu zděné kapličky sv. Antonína Paduánského z konce 19. století, kterou Úřad převzal od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Kaple je kulturní památkou a nachází přímo v obci, naproti renesančnímu zámku. V jejím interiéru je umístěna pískovcová socha sv. Antonína Paduánského z roku 1722. Zajímavostí je, že v daném místě byla původně postavena jen socha a teprve v roce 1895 byla kolem ní vybudována kaple, která se dochovala až do současnosti.
 
Vzhledem k tomu, že kaplička byla v poměrně havarijním stavu, bylo na základě statického posouzení nutné provést alespoň základní opravy v podobě odstranění nesoudržných a opadaných omítek, dozdění vypadlého zdiva a omítnutí části průčelí. Památku se tak podařilo zachránit ještě před začátkem zimy, která by mohla způsobit rozsáhlejší škody.
 
Navíc zaměstnanci ÚZSVM ve svém volném čase interiér kapličky uklidili a s ohledem na předvánoční dobu ho také vyzdobili.