Aukce řopíku vzbudila velký zájem veřejnosti
Opavský ÚZSVM nabídl do aukce řopík ve Spáleném na Sokolí skále. Aukce přilákala 8 zájemců a vítěz získal bunkr po 25 příhozech za více něž 99 tisíc korun.
Objekt stálého lehkého opevnění typu 37 stojí mimo zastavěné území obce ve svažitém terénu. Přístupný je po polní cestě a do aukce na stránkách www.nabidkamajetku.cz byl nabídnut včetně pozemku, na jehož části stojí. Monolitová železobetonová stavba z roku 1938 je z východní strany zastavěna kamennou rovnaninou. Hned do prvního kola aukce se přihlásilo 8 zájemců, 7 z nich složilo požadovanou kauci a těm tak byla umožněna účast. Minimální cena byla stanovena na 47 000 korun. V aukci padlo 25 příhozů a navyšování se zastavilo na částce 99 300 korun, za které byl řopík prodán.
ÚZSVM majetek nabyl jako nepotřebný od Ministerstva obrany.
Označení řopík má původ ve výkonném orgánu, kterému příslušelo tato opevnění v letech 1935-1938 vybudovat. Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP) vzniklo v roce 1935 a lidové označení řopík získaly obranné pevnůstky nedlouho poté.
Linie pohraničního opevnění vystaveného v Československu v letech 1935-1938 jako obrana proti Německu, Maďarsku, Rakousku a Polsku je v zahraničí známá také jako Benešova linie. Bunkry dále v linii doplňovaly železobetonové objekty těžkého opevnění, například dělostřelecké tvrze nebo pěchotní sruby. Původně se počítalo s výstavbou 15 463 řopíků, nedokončilo se jich však ani 10 000.