Brněnskému muzeu odkázal stát unikátní sbírku šperků

27.04.2022

brnenskadrbna.cz (26.04.2022) Zlaté kapesní hodinky, prsten s diamantem a mnohé další cenné secesní šperky putují nově do Technického muzea v Brně. Kulturní instituce získala rozsáhlou sbírku klenotů zdarma od státu, kterému předměty připadly po majitelce bez dědiců. Cennosti budou součástí nové expozice a poslouží odborníkům k výzkumu.

 
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) daroval Technickému muzeu Brno (TMB) sbírku téměř šedesáti šperků. Soubor v hodnotě zhruba 250 tisíc získalo muzeum zdarma a využije jej především na výzkum a dokumentaci zlatnických technik. „Vybrané předměty stát převedl do majetku muzea po ženě, jež zemřela a neměla další dědice,“ uvedl ÚZSVM.
Lidé budou mít možnost prohlédnout si cennosti na výstavě Zlaté řemeslo, kterou muzeum plánuje otevřít v květnu. Mezi hlavní lákadla patří například zlaté a stříbrné kapesní hodinky nebo prsteny s diamanty. Dále sbírka obsahuje také šperky s perlami, českými granáty a dalšími drahými kameny.
Většina předmětů pochází z období secese, pro které je charakteristická ornamentálnost a užívání neobyčejných barev, různých materiálů a přírodních tvarů „Různorodý soubor cenností jsme zařadili do sbírky Řemesla-zlatník, kde doplňují další exponáty jako jsou řemeslnické zlatnické stroje a náčiní,“ sdělila Drbně Marie Gilbertová z TMB. Několik dalších klenotů získala i brněnská Moravská galerie.
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.