Čtvrtek, 20. února 2020

Kraj získal majetek ve Starém Hrozenkově

16.06.2009
Majetek za téměř dvě stě milionů korun získal Zlínský kraj. Smlouvu o bezúplatném převodu nemovitostí schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Majetek za téměř dvě stě milionů korun získal Zlínský kraj. Smlouvu o bezúplatném převodu nemovitostí schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Jedná se o nemovitosti na hraničním přechodu Starý Hrozenkov - Drietoma, který se nachází na hranicích se Slovenskou republikou a byl kolaudován v roce 1998. Tím Zlínský kraj získal do svého vlastnictví dvaačtyřicet pozemkových a stavebních parcel o celkové rozloze zhruba osmadvacet tisíc metrů čtverečních a dále osmnáct administrativních a technických staveb, upřesnila Jana Rennerová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Účetní hodnota majetku přesahuje částku 186,5 milionu korun.
Areál hraničního přechodu tvoří objekty bývalé celnice České a Slovenské republiky - kontrolní hala, veterinární a rostlinolékařská kontrola, kotce pro psy, kontrolní buňky, zastřešení odbavovacího prostoru, včetně závor, komunikací, chodníků a zpevněných ploch, přípojek sítí technické infrastruktury k jednotlivým objektům, veřejného osvětlení a parkoviště.
ÚZSVM zároveň předal movitý majetek umístěný v budovách na tomto hraničním přechodu, dodala Rennerová. Zlínský kraj žádal kromě přechodu ve Starém Hrozenkově i o převedení objektů ve Střelné na Vsetínsku. Projevili jsme zájem o tyto hraniční přechody především ze strategických důvodů, neboť přes ně vedou důležité dopravní koridory na Slovensko. V budoucnu by zde mohly procházet rychlostní komunikace, chceme mít proto nad těmito pozemky dohled, vysvětlil mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
O majetek měla zájem i obec Starý Hrozenkov. Jenže ze zákona má kraj přednost před obcí, poznamenal tamější starosta Milan Vaculík.
Pokud ale převod přispěje například k vyšší zaměstnanosti v obci, tak ho vítám, dodal starosta.
Obec dříve uvažovala o využití místa například pro pražskou Univerzitu Jana Amose Komenského, která má ve Starém Hrozenkově pobočku.
Měli jsme nějaké plány, pokud bychom uspěli s grantovými žádostmi, ale ty tímto padají, sdělil starosta Starého Hrozenkova.
Vaculík však podotkl, že správa tohoto majetku je ekonomicky značně náročná. Některé objekty jsou zdevastované a budou potřebovat rozsáhlé úpravy, vysvětlil starosta.
Zlínský kraj bude podle svého mluvčího usilovat o to, aby budovy dále nechátraly. Lze je dále pronajímat a využít například pro skladovací prostory nebo kanceláře, poznamenal Kamas.
ÚZSVM nyní v souladu s usnesením vlády připravuje převod pozemků pod tělesem komunikace I. třídy I/50 v prostoru hraničního přechodu, jejichž novým majitelem bude Ř˜editelství silnic a dálnic ČR.