Neděle, 26. ledna 2020

Věci propadlé státu končí i ve sbírkách muzeí

29.06.2009
Soud například nedávno rozhodl, že kukly i pistole lupičů z Prostějova získá stát. V takových případech policisté zbraně dál zkoumají.
Soud například nedávno rozhodl, že kukly i pistole lupičů z Prostějova získá stát. V takových případech policisté zbraně dál zkoumají.
Dvě černé kukly a plynová pistole ráže devět milimetrů i s pouzdrem, s jejichž pomocí vylupovali bary bývalý prostějovský strážník a jeho komplicové, se stanou majetkem státu. Rozhodl o tom soud a věci změní majitele, jakmile rozsudek z minulého týdne nabude právní moci. Tento postup není neobvyklý, ale veřejnost většinou netuší, co se s propadnutým majetkem děje.
Předměty, které souvisejí s trestnou činností, zajišťuje policie. Máme je v úschově do doby, než je předáme spolu s vyšetřovacím spisem k soudu, řekla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková. Věci, u nichž lze určit, komu je zloději ukradli, dostane po důkazním řízení zpět poškozený. Pokud soud určí, že propadají státu, hospodaří s nimi Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Pokud je nepotřebuje úřad pro svou činnost, tak je nabídne k využití některé ze státních institucí. Umělecké a historicky cenné předměty putují zpravidla do místně příslušného muzea či galerie, řekla Jana Rennerová z oddělení komunikace ÚZSVM. Pokud nemá o zabavené kusy nikdo zájem, jdou do dražby. Z ní získané peníze putují do státního rozpočtu. Jinak je to s věcmi, jichž se týká režim takzvaného zvláštního zacházení, jako jsou zbraně, drogy či jedy. Zbraně obdrží centrální sklad ve Svojšicích u Kolína. Odtud směřují do kriminalistického ústavu, kde zjišťují, zda je někdo nepoužil k další trestné činnosti, vysvětlil mluvčí policejního prezidia Petr Ibahaj.
Prověřování provádějí experti z oddělení balistiky Kriminalistického ústavu v Praze, kde vedou ústřední sbírku balistických stop z míst neobjasněných trestných činů. Střely a nábojnice z neobjasněných případů zůstávají v ústřední sbírce dvacet let, sdělila Petra Srnková, mluvčí kriminalistického ústavu. Pokud odborníci zjistí, že zbraň použil pachatel u dalšího zločinu, vrací se vyšetřovateli.
Z centrálního skladu může putovat zbraň do některé z policejních studijních sbírek nebo k jiném útvaru. Zbraně, které kriminalisté nevyužijí, nabídne policie obchodníkům s příslušným oprávněním. Peníze z prodeje pak odtečou rovněž do státní pokladny.

Pokud o předmět neprojeví zájem žádná ze státních institucí, jde do dražby. Takto získané peníze putují do státního rozpočtu.