Pátek, 10. dubna 2020

červen

Historickou zdrž na Malši bude spravovat podnik Povodí Vltavy

30.06.2008
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl do vlastnictví státního podniku Povodí Vltavy historickou kulturní památku na Malši, kterou je zdrž na plavení dřeva, takzvané rechle u Doudleb.

Technické muzeum získalo z Jezernice unikátní pumpu

30.06.2008
Technologickou raritu, jednopístovou vodní pumpu s rotačním mechanickým pohonem získalo z Jezernice Technické muzeum v Brně. Stroj byl dlouhodobě nepoužívaný a umístěný v malé zemědělské usedlosti, kterou Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) získal jako odúmrť, sdělila Jana Rennerová, vedoucí samostatného oddělení komunikace.

Herbář 400 let putoval regionem

27.06.2008
Píše se v něm o křenu, kerblíku, ředkvi i granátových jablkách, jakou mají moc a které choroby léčí. Na pohled těžký foliant v dřevěných deskách ukrývá krásný renesanční Mattioliho herbář. Ceněný starý tisk, navíc se vpisky od několika místních lidí, teď získal Státní okresní archiv v Náchodě. Líbí se mi, že ta kniha neležela, ale používala se. Asi ji měli lékaři či lékárníci, míní ředitelka archivu Lydia Baštecká.

Unikátní pumpa už je v muzeu

26.06.2008
Technickou raritu, mechanickou vodní pumpu, objevili odborníci v malé zemědělské usedlosti, kterou získal jako tzv. odúmrť v obci Jezernice u Lipníku nad Bečvou Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Jeho pracovníci ji už předali Technickému muzeu v Brně.

Získali vzácný herbář

25.06.2008
Okresní archív v Náchodě se může pyšnit vzácným přírůstkem. Pracovníci Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových sem předali rozsáhlý soubor archiválií, z nichž nejvýznamnější je starý tisk z roku 1596.

ؘešili odúmrť. Našli unikátní vodní pumpu

25.06.2008
Technickou raritu, mechanickou vodní pumpu, objevili odborníci v malé zemědělské usedlosti v Jezernici na Přerovsku. Památku tam nalezli pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kteří danou usedlost převzali do majetku státu. Unikátní pumpu v těchto dnech předali Technickému muzeu v Brně, řekla zástupkyně úřadu Jana Rennerová.

I stoletá pumpa patří do muzea

25.06.2008
Netradiční cestou dorazila do konzervátorské dílny brněnského Technického muzea mechanická vodní pumpa. Muzejníci ji dostali jako odúmrť, jak právníci označují dědictví, které připadlo státu.

Archiv je bohatší o více než 400 let starý Mattioliho Herbář

25.06.2008
Vzácný starý tisk z roku 1596 je plný rukopisných vpisků, které obsahují také místopisné názvy našeho regionu.

Marihuana a heroin putují do skladu

24.06.2008
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předal policii marihuanu a heroin. Propadlé a zabavené návykové látky jsou po dobu trestního řízení uloženy ve skladech Policie ČR.

Archiv získal starobylý herbář

24.06.2008
Starý tisk známého renesančního herbáře od lékaře Pietra Mattioliho získal do svých sbírek Státní okresní archiv v Náchodě. Kniha z roku 1596 vydaná Danielem Adamem z Veleslavína obsahuje rukopisné vpisky i s místopisnými názvy z Náchodska.

Devastovaná kulturní památka v Hnojníku má nového vlastníka

24.06.2008
Zchátralý zámek v Hnojníku má nového majitele. Stala se jim společnost AAron House z Českého Těšína.

Zámek v Hnojníku má nového majitele, budou v něm asi byty

20.06.2008
Zchátralému zámku v Hnojníku na Frýdecko-Místecku se blýská na časy. Zámek koupila nedávno firma AAron House z Českého Těšína, která jej zamýšlí zrekonstruovat a upravit ho k bydlení.

Litoměřice získaly pozemky pod komunikacemi v chráněném území

18.06.2008
Město Litoměřice získalo bezúplatně od státu další pozemky. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl 10 pozemků pod místními komunikacemi IV. třídy o celkové výměře 10 286 m2.

Kraslice chtějí v objektu celnice vybudovat infocentrum

17.06.2008
Nové infocentrum by chtěla kraslická radnice otevřít v části prostor po pohraničnících, kteří z hranic odešli po vstupu Česka do Schengenského prostoru. Záleží však na tom, zda se je městu podaří získat bezúplatným převodem. Vypadá to, že spíše ne.

Město chce hrobky

16.06.2008
Historické hrobky a hroby, v nichž leží ostatky významných osobností Opavy nebo příslušníků rodin takových jmen jako Olbrich, Weisshuhn, nebo Dorasil, chce nyní získat město Opava do svého majetku. Pokud se Opavským podaří tyto objekty, patřící zatím státu získat, opraví je a zpřístupní návštěvníkům.

Padělky parfémů skončily na skládce

13.06.2008
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, odloučené pracoviště Břeclav, zajistil likvidaci dvanáct set kusů padělků parfémů světoznámých značek.

Zničili padělky

13.06.2008
Pod ocelovými koly skládkového kompaktoru vzaly na skládce odpadu za své stovky úhledných flakónů s padělky parfémů světoznámých značek...

Nelegální palírny míří do muzea, nikdo je nechtěl

09.06.2008
Muzeum lidových pálenic na moravsko-slovenském pomezí, jehož brány uherskohradišťské Slovácké muzeum plánuje otevřít ve Vlčnově, má dva nové exponáty. Domácí palírny destilátů pocházející z trestné činnosti na Kroměřížsku.

Zlín získal od státu pozemky pod komunikací

02.06.2008
Pozemky v hodnotě převyšující osm miliónů korun získal bezúplatně zlínský magistrát od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).