Čtvrtek, 21. listopadu 2019

Kyjovským občanům se splnil letitý sen

08.06.2006
Dům kultury v Kyjově změní majitele. Představitelé radnice se dohodli s odborovou organizací Šroubárny Kyjov na odkoupení zařízení, o jehož provoz a využití se řadu let stará město.

Radnice se dohodla o koupi domu kultury, o který se město už roky staráDům kultury v Kyjově změní majitele. Představitelé radnice se dohodli s odborovou organizací Šroubárny Kyjov na odkoupení zařízení, o jehož provoz a využití se řadu let stará město.


Zastupitelé v úterý vpodvečer obchod svým souhlasným stanoviskem požehnali. „O odkoupení domu kultury město usiluje již od devadesátých let. Mně to ve funkci starosty zabralo rok jednání od počátečního odmítnutí až po nalezení oboustranně přijatelného řešení. Chodil jsem na každé jednání odborářů tak dlouho, než jsme se dohodli,” rekapituloval polistopadovou historii snah radnice spokojený starosta František Lukl (nezávislý).


Podle výsledků jednání získá Odborový svaz KOVO Šroubárny Kyjov prodejem zařízení celkem třiadvacet miliónů korun. Deset miliónů město zaplatí jednorázově v letošním roce, pak bude každoročně splácet půldruhého miliónu korun.


V roce 2015 doplatí poslední milión. Roční splátky jsou pro Kyjov podle starosty přijatelné. Již dnes totiž hradilo odborářům za užívání domu kultury devět set tisíc korun ročně, třetinu částky za pronájem, dvě třetiny na nutné investice a opravy. Městské kulturní středisko, které v objektu sídlí, se kromě kultury staralo také o využití objektu. Po převzetí do majetku města se zbaví vedlejšího poslání jakési realitní kanceláře, dohlížející na další nájemníky.Připraví kompletní rekonstrukciTřiadvacet miliónů korun na nákup kulturního stánku podle Lukla zřejmě nezůstane jedinou investicí. Stav objektu si vyžaduje další výdaje. Vedení města předpokládá, že se po převzetí bude muset pustit do výměny oken, zateplení a rekonstrukce vzduchotechniky. „Nechceme ale dělat jen jednotlivé opravy, spíše bychom to rádi vyřešili komplexním projektem. Současně přemýšlíme, že dáme domu kultury sedlovou střechu,” řekl starosta. Do vytvořených prostor by chtěli přesunout administrativu správy objektu, v němž by měl navíc vzniknout menší sál, třeba pro jednání zastupitelů. Kyjov bude ale muset vyřešit ještě jeden problém. Pozemky pod budovou jsou v majetku státu. Starosta proto jedná s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, a pokud výsledek jednání odsouhlasí ministerstvo financí, získá Kyjov potřebnou parcelu bezúplatným převodem.


Cílem města je vytvořit z budovy v sousedství radnice také funkční kongresové centrum. Zájem o využití by byl. Právě ve středu se tam uskutečnil seminář zdravotních sester.