Pondělí, 14. října 2019

Radnici zaplavují klíče a kola

12.06.2006

Radnice v Uherském Hradišti se nafukuje nalezenými věcmi, zapomnětlivost lidí totiž nezná hranic. Ztrácejí opravdu kdeco, od domovních klíčů přes peněženky až po jízdní kola. O svůj majetek se však příliš nehlásí, šanci získat jej zpět přitom mají jen šest měsíců, pak propadne městu.


Seznam ztrát a nálezů aktuálně čítá osmatřicet položek. Nejčastěji místo zabírají klíče od domů a vozidel, pěněženky, osobní doklady, ale na radnici je zaparkováno dokonce i šest jízdních kol. "Občané se často nepřihlásí, ihned po ztrátě asi jen jedna třetina, někdy přijdou do měsíce. Později už opravdu jen výjimečně," říká Marie Gejdošová, vedoucí oddělení spisové a archivní služby odboru informatiky a komunikace městského úřadu. Z loňských zhruba šedesáti "objevů" na městě leží ještě čtrnáct. Za pět měsíců letošního roku se evidence rozrostla o pětatřicet novinek, jen jedenáct nalezených věcí si majitelé vyzvedli. "Jednou jsem ztratil peněženku, ale ani ve snu mě nenapadlo pátrat po ní na radnici. Zkrátka nevěřím, že by se našel poctivec, který ji nestrčí do vlastní kapsy," uhodil zřejmě hřebíček na hlavičku Jiří Kyncl. "Všechny věci skladujeme na určeném místě, jde o specifické prostory podle nálezu věci.

Hodnota nálezů je zhruba deset tisíc korun," prozradila Gejdošová.


Kde lidé nejčastěji věci zapomínají? Kde jsou nejvíc roztržití? "V ulicích města a zejména na veřejných prostranstvích - parcích, parkovištích a poště," odpovídá. Třebaže město má k dispozici indicie vedoucí k majiteli nalezené věci, ze zákona nemá povinnost jej informovat. Stejně si však jeho zaměstnanci práci dají, ale často zbytečně. "Když můžeme určit pobyt majitele, je písemně upozorněn a vyzván k převzetí. Jenže ne všichni na výzvu reagují," přikyvuje Gejdošová.


Ještě do října loňského roku si nalezené věci rok po osiření převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Po novelizaci občanského zákoníku se však pomalu, ale jistě soupis majektu města rozrůstá - o hromadu klíčků, peněženek, batohů, v lepším případě náramkové hodinky či jízdní kola. "Po půl roce se věci skutečně stávají majetkem města, můžeme s nimi nakládat jako s vlastním majetkem, třeba ho můžeme prodat nebo věnovat," poznamenala Petra Zemčíková, tisková mluvčí uherskohradišťské radnice, která zatím na první "tučný" přírůstek čeká. "Půl roku od platnosti novely teprve vypršelo, ještě počkáme měsíc dva, jestli se vlastník opravdu nepřihlásí a pak teprve se rozhodneme, jak s věcí naložíme," doplnila tisková mluvčí.