Úterý, 18. února 2020

Stát rozprodává někdejší opevnění proti Hitlerovi

Praha (Prima) - Roman ŠEBRLE, moderátor Chtěli byste mít svůj vlastní bunkr jako Eva? Tak teď máte jedinečnou šanci. Dříve měly bránit stát, teď je stát rozprodává za desetitisíce korun.
Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka
Je to tak a já doplním, že z bývalého předválečného opevnění Ministerstvo obrany převedlo nebo prodalo už asi 1400 bunkrů, a to z celkových zhruba 5000 objektů.

Jaroslav GAVENDA, redaktor
Letos je to už 81 let od všeobecné mobilizace. I přesto, že systém bývalého československého opevnění byl na tehdejší poměry unikátní, stát se bunkrů postupně zbavuje. Zájem o ně je velký. Stát prodává bunkry dlouhodobě. Aktuálně jsou v nabídce především tyto typy malých bunkrů, tedy takzvané řopíky.

Petr NĚMEC, majitel bunkru
Jde o řopík A120Z, to znamená zesílený a vlastním ho cca půl roku. V řopících jsem si hrál jako malé dítě, protože u nás v regionu na Opavsku byly řopíky, takže když se začaly rozprodávat, tak jsem si říkal, že si můžu jeden koupit na jižní Moravě.

Jaroslav GAVENDA, redaktor
Stát teď nabízí třeba tento malý bunkr vybudovaný před druhou světovou válkou v roce 1936. Je u obce Stadice na severu Čech a vyvolávací cena je 41 000 Kč.

Radek LEŽATKA, mluvčí Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových
My prodáváme řopíky a bunkry ve frekvenci zhruba jednou až 2× měsíčně, prodáváme je většinou na našich stránkách formou elektronické aukce.

Jaroslav GAVENDA, redaktor
Zájemci o bunkry jsou prý ochotní zaplatit i vyšší částky.

Radek LEŽATKA, mluvčí Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových
Například jsme prodali řopík v obci Sedloňov v Orlických horách, kdy minimální cena byla 37 000 a po 40 příhozech se ta cena vyšplhala až na 150 000 Kč.

Jaroslav GAVENDA, redaktor
Bunkry nenabízí pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ale také přímo Ministerstvo obrany. Resort donedávna nabízel bunkry na těchto místech v Jihočeském, Středočeském, Olomouckém nebo Moravskoslezském kraji. Ministerstvo obrany například nedávno nabízelo tento bunkr u Opavy. Jde o dvoupodlažní železobetonovou stavbu. Bunkry si často kupují nebo pronajímají nadšenci nebo spolky. Někteří z bunkru udělají muzeum, jako například na Karlštejně.

Jiří ČERVINKA, provozovatel muzea
Pronajali jsme ho před šesti lety od obce a na vlastní náklady všechno uvedli do původního stavu tak, aby byl vybaven tak, jak byl v roce 38 při mobilizaci. Náklady byly v řádech statisíců a navíc ty předměty se už dneska těžko shání.

Jaroslav GAVENDA, redaktor
Už nyní se připravují další bunkry na prodej. Jde o více než 10 opevnění na Mikulovsku a 3 na Jindřichohradecku. Dalších přibližně 30 objektů chce Ministerstvo obrany nabízet ještě v tomto roce. Jaroslav Gavenda, televize Prima.