Úterý, 18. února 2020

Zámek v Načeradci je zase levnější

Benešov (Právo) - Zámek v Načeradci na Benešovsku je k mání už jen za 15 milionů korun. Stát, který je jeho vlastníkem, jej po několika neúspěšných pokusech opět nabízí k prodeji. Původně byl objekt na prodej za 22 milionů, při zatím posledním pokusu už stát slevil na 17,5 milionu, ale ani tak se zájemce nenašel. Proto požadovaná cena opět klesla.

V pořadí už sedmá dražba se podle informací zveřejněných Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových uskuteční 30. července v Benešově. Zámek převzal tento úřad do správy po někdejším dětském domově. Stát pro objekt, který není využívaný už od roku 2015, nenašel jiné uplatnění, proto jej prodává. V roce 1987 na zámku řemeslníci opravili střechu, venkovní fasádu i vnitřní prostory, obnovily se také rozvody inženýrských sítí. V roce 2000 byla rekonstruována kotelna a topení.

Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav. K zámku náleží také anglický park, na něj navazuje ovocný sad a bývalá zelinářská zahrada a zahradnictví s dochovanými skleníky a také domkem pro personál, v němž byly částečně rekonstruovány vnitřní prostory.