Úterý, 19. listopadu 2019

Bývalé celnice poslouží fotbalistům, anebo i jako byty

09.07.2008
Celní budovy ve Zlínském kraji přejdou v budoucnu do vlastnictví krajského úřadu, případně příslušných příhraničních obcí.
Celní budovy ve Zlínském kraji přejdou v budoucnu do vlastnictví krajského úřadu, případně příslušných příhraničních obcí.

Zabedněná okna a opuštěné celnice. Takový je pohled na bývalé hraniční přechody ve Zlínském kraji půl roku po vstupu do Schengenu. To se však již brzy změní. Celní budovy totiž získají do vlastnictví krajský úřad a příhraniční obce. A ty už mají plány, jak s nimi naloží.
Dnes s majetkem na hraničních přechodech hospodaří Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (UZSVM). Brněnské územní pracoviště spravuje ve Zlínském kraji tři hraniční přechody, a to Starý Hrozenkov, Strání a Březová.
O bezúplatný převod majetku na uvedených hraničních přechodech projevily zájem obce Březová a Strání, v případě hraničního přechodu Starý Hrozenkov pak Zlínský kraj, sdělila brněnská ředitelka Lenka Kolaříková.
Dodala, že v červnu úřad rozhodl na tyto žadatele majetek na hraničních přechodech převést. Všichni zájemci už obdrželi i návrhy darovacích smluv k připomínkování.
Zlínský krajský úřad kromě přechodu ve Starém Hrozenkově požádal o převedení i objektů ve Střelné, které spadají pod územní pracoviště v Ostravě.
Projevili jsme zájem o tyto dva hraniční přechody, a to zejména z toho důvodu, že přes ně vedou důležité dopravní koridory, kde by v budoucnosti mohly vést rychlostní komunikace. Tudíž si chceme udržet dohled nad těmito pozemky a urychlit tak přípravu na stavbu silniční tepny, vysvětlil mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.
Kraj každopádně po převzetí hraničních objektů výrazné změny neplánuje. Nechystáme žádné investice, oba objekty budeme pouze udržovat, dodal Kamas.
Zatímco jednání na úrovni kraje stále probíhají, obce Strání a Březová se převodu dočkají už příští týden, kdy dojde k podpisu darovací smlouvy.
Obě vesnice už mají představu o tom, jak budovy využijí. Přístřešek by mohl sloužit jako fotbalová tribuna, z celnice by pak mohla vzniknout ubytovna pro fotbalisty, informoval starosta Březové Josef Trechta.
ÚZSVM vesnici nabídlo i bývalou budovu ministerstva vnitra v centru obce, tu si však Březová musí od státu odkoupit.
Přesto bychom ji rádi získali, dala by se využít například pro obecní byty, dodal starosta. Pravděpodobně k pronájmu bude sloužit bývalý přechod ve Strání.
Ještě jsme se ale definitivně nerozhodli,máme pouze jakousi představu. Chtěli bychom ale využít ubytovacích kapacit budovy, sdělil starosta obce Strání Pavel Mimochodek.