Pondělí, 14. října 2019

elezná Ruda se dohodla s ÚZSVM na převodu bývalé celnice

24.07.2008
elezná Ruda se dohodla s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na bezúplatném převodu všech objektů bývalé celnice. Zastupitelstvo dvoutisícového města už schválilo návrh smlouvy o převodu majetku, do konce roku město budovy i pozemky získá, řekl starosta Michal Šnebergr.
elezná Ruda se dohodla s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na bezúplatném převodu všech objektů bývalé celnice. Zastupitelstvo dvoutisícového města už schválilo návrh smlouvy o převodu majetku, do konce roku město budovy i pozemky získá, řekl starosta Michal Šnebergr. "ádné problémy nenastaly. Smlouvu, kterou nám poslal ÚZSVM, jsme schválili, jsme dohodnuti," dodal. Do konce roku by měly být podle ÚZSVM všechny areály zapsány v katastru jako majetek obcí.

"Po vyjádření zastupitelstev je musí schválit ministerstvo financí," uvedla náměstkyně ředitele ÚZSVM Milada Šípková. Vláda dala lhůtu převést je do konce roku. Návrhy smluv na bezúplatné převody celnic na obce odeslal ÚZSVM krajům, městům a obcím v polovině června.

Ze 63 hraničních přechodů v celé zemi není zájem pouze o čtyři z nich, na něž úřad vyhlásí výběrová řízení. "V Plzeňském i Karlovarském kraji je zájem obcí o všech 13 areálů," řekl Ladislav Nový z ÚZSVM Plzeň.

Obce musí převzít veškeré budovy celnic včetně pozemků. V Plzeňském kraji je chtějí elezná Ruda a Nýrsko na Klatovsku, Bělá nad Radbuzou, Nemanice, Všeruby i Česká Kubice, všechny na Domažlicku. Rozvadov na Tachovsku chce starou i novou celnici. V plánu mají využít objekty na turistické a sociální služby i na obchody. Obce nesmí areály deset let prodat, ale mohou je pronajímat a jinak komerčně využívat. Pokud by je prodaly, musely by peníze převést státu.

Z osmi přechodů v Plzeňském kraji chce stát, který má při bezúplatném převodu nejvyšší prioritu, pouze šest menších objektů na novém přechodu Rozvadov pro Generální ředitelství cel.

Plzeňský kraj, který bude o návrhu smluv jednat na zastupitelstvu až 2. září, chce pouze garáže v elezné Rudě pro svoji Správu a údržbu silnic Klatovy. Hlavní budovu má dostat město a okolní pozemky šumavský park. Dále požaduje kraj silnice v celništích.