Středa, 23. října 2019

Stát vydal církvím první tři pozemky na Mostecku a Příbramsku

12.07.2013
Praha (zpravy.iDNES.cz) Stát vydal první nemovitosti v rámci církevních restitucí. Jedná se o pozemky na Příbramsku a Mostecku, získal je Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou a Náboženská matice. iDNES.cz to řekl mluvčí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.
​Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou (jediný rytířský řád založený na českém území) získal v Klučenicích na Příbramsku pozemek u fary. Rozloha ani cena majetku zatím není známa.
 
Náboženské matici, která spravuje část majetku římskokatolické církve, úřad vydal v Klínech na Mostecku pozemek vedený v katastru jako ostatní komunikace o rozloze 1 497 m a pozemek vedený jako jiná plocha o rozloze 1 209 m. Účetní hodnota obou pozemků je dohromady zhruba 100 tisíc korun.
 
Oba náboženské subjekty získaly majetek v červnu. "Právní účinky platí ke dni podání na katastr. V případě Klučenic to bylo k 3. červnu a v případě Klínů 20. června," uvedl Hurt.
 
Dalších několik desítek žádostí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prošetřuje, církve mají čas na jejich podání do konce roku.
 
Církve a náboženské společnosti podle zákona dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard. Zároveň bude 17 let probíhat přechodné období, během kterého se bude snižovat církvím příspěvek od státu. V roce 2030 by měly být církve zcela soběstačné.