Pondělí, 17. února 2020

Invalidovna hledá investora, podobně jako nedaleká kasárna

04.07.2016
Praha (Development news) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil výběrové řízení na prodej areálu. Podle znaleckého posudku činí minimální kupní cena téměř 638 mil. Kč. ÚZSVM budovu s bezmála hektarovým parkem převzal na konci loňského roku od ministerstva obrany na základě rozhodnutí vlády.
 
„Věříme, že najdeme nového majitele, který kromě výrazného výnosu do státní pokladny vdechne tomuto unikátnímu baroknímu areálu nový život,“ říká generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. To ale nebude jednoduché. Budova, postavená v 1. polovině 18. století podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, totiž není v dobrém technickém stavu. Objekt, v němž od konce druhé světové války sídlily Vojenský ústřední archiv a Správní archiv ministerstva obrany, poničily v roce 2002 povodně. V letech 2009–10 se sice uskutečnila částečná rekonstrukce, při níž bylo obnoveno průčelí budovy a část střechy, což ale dalšímu chátrání nezabránilo.
           
Budova o čtyřech nadzemních a jednom podzemním podlaží v severním křídle sloužila ke svému původnímu účelu, tedy ubytování válečných invalidů, jen do roku 1935. V Invalidovně například pobýval po první světové válce, v níž přišel o ruku, i světoznámý fotograf Josef Sudek. Od 30. let minulého století pak Invalidovna sloužila archivům, které se však před třemi lety přestěhovaly do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze 6 – Ruzyni. Invalidovna byla oblíbená mezi filmaři, natáčely se tam např. některé scény Formanova Amadea. „Stát tento specifický areál ke své činnosti nepotřebuje, o čemž svědčí i to, že pro něj nenašel definitivní využití ani téměř 100 let od odchodu posledních válečných invalidů,“ uvedla ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
 
NA KAMPUS CHYBĚJÍ FINANCE
 
Před šesti lety se objevil nápad přebudovat Invalidovnu na univerzitní kampus, konkrétně mělo jít o areál Filozofické faktulty Univerzity Karlovy. „Nechali jsme si vypracovat i studii, podle níž by se do Invalidovny vešla celá polovina našich pracovišť, které jsou dnes roztříštěné na 11 adresách po celé Praze. Některé přednášky se dokonce konají v nedůstojných a velmi stísněných prostorech někdejších předsíní. Zato v Invalidovně bychom našli místo pro 4 000 studentů a 350 zaměstnanců, což je polovina fakulty,“ uvedl tehdejší děkan FF UK Michal Stehlík. Reálný ale tento záměr nebyl, a to z finančních důvodů. Investici do přebudování na kampus, která by se odhadem vyšplhala na 2 mld. Kč, si univerzita dovolit nemohla. O variantě, že se historické budovy ujme nějaký developer, se ještě před pár lety hovořilo jako o „nouzovém“ řešení. Dnes by už developer mohl být pro chátrající objekt v jistém smyslu zachráncem před úpadkem do dezolátního stavu.
           
V tomto směru už před třemi lety varoval architekt Zdeněk Lukeš: „Propásl se vhodný okamžik, jak ji smysluplně využít pro kulturu či univerzitu. Nikdo si ji dnes převodem neuváže na krk ani ji nekoupí. Možná nám ten průšvih dojde, až Invalidovna zchátrá stejně jako Barrandovské terasy a my o tuto jedinečnou stavbu přijdeme. A že se v ní točily filmy, které patří do zlatého fondu světové kinematografie? Učím studenty ze Spojených států a těm například Amadeus od Miloše Formana už nic neříká. A stejné je to s Královnou Margot či s Doktorem Živagem od jiných režisérských celebrit.“
 
CO S KASÁRNAMI?
 
Invalidovna není v lokalitě Karlína jediným rozsáhlým komplexem, pro nějž stát už několik let hledá využití. Ministerstvo obrany před dvěma lety nabízelo realitním investorům karlínská kasárna Jana Žižky. Armáda podobně jako v případě Invalidovny očekávala, že by za nevyužívaný areál mohla utržit zhruba 600 mil. Kč. Hlavním objektem původního areálu až pro 2 000 vojáků, postaveného v polovině 19. století, je pětipodlažní budova se sklepními prostory, zapsaná rovněž na seznamu kulturních památek. Také vnitřní dvůr kasáren má rozlohu přibližně 1 ha. V další budově se nachází hudební sál, rehabilitační centrum s bazénem a garážová stání. Třetí budova byla vedena jako myčka automobilů. I tento areál poničily v roce 2002 povodně. A také zde byla mezi možnými zájemci zmiňována Univerzita Karlova. Z jejího záměru, opět s ohledem na finance, sice brzy sešlo, objevil se však soukromý investor s podobnými plány. Tím byla společnosti Griva Art, za níž stojí podnikatelka v realitách Ivana Tykač, současná manželka miliardáře Pavla Tykače. „Náš návrh předpokládal vznik univerzitního kampusu, který by Praze dal jak novou vysokou školu, tak komplexní zázemí pro stovky studentů. Studentský živel by přinesl Karlínu životodárné okysličení. To vše v souladu se strategickým plánem hlavního města, který už 14 let počítá se vznikem dalšího univerzitního kampusu na území Prahy,“ uvedla. Své zplány však nakonec nemohla proměnit v realitu.
 
Tehdy novopečený ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chystaný prodej armádního areálu společnosti Griva Art zrušil. Svůj krok zdůvodnil tím, že dvě firmy, které se zúčastnily soutěže – Griva Art a Castullus, byly majetkově propojené. Soutěž podle ministra provázela řada nesrovnalostí. Za zvláštní označil fakt, že u více než půlmiliardové částky byl rozptyl mezi nejvyšší a nejnižší nabídkou od tří firem jen 8 mil. Kč. Před dvěma lety pak oznámil, že vyhlásí nové výběrové řízení. Na tuto skutečnost Ivana Tykač kontrovala, že do opakovaného tendru se už nepřihlásí. „Ministerstvo obrany předpokládá, že kupce pro kasárna nalezne,“ uvedl tehdejší mluvčí resortu Jiří Caletka s tím, že úřad oslovil přes 70 českých i zahraničních developerů. Nabídku na kasárna rozeslal také 89 českým ambasádám, 19 českým centrům v zahraničí a 130 zastupitelským úřadům cizích států v České republice. O budoucnosti kasáren není dosud rozhodnuto. Výhodou obou chátrajících komplexů, pro něž hledá stát investory, je hlavně lokalita, která má přímou vazbu na centrum a je dobře dostupná městskou hromadnou dopravou. V oblasti je také – nejen díky nedávno dokončeným developerským projektům – rozvinutá městská infrastruktura. Negativem pro investory mohou být památková ochrana a vysoké náklady na rekonstrukci.