Čtvrtek, 23. ledna 2020

Majetkový úřad zvýšil v pololetí příjmy o pětinu

20.07.2016
Praha (finance.cz) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v pololetí zvýšil příjmy meziročně o 21 procent na 763 milionu korun. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě s tím, že jde o rekordně vysoké pololetní příjmy. Příjmy úřadu za celý letošní rok jsou naplánovány na 744 milionů korun. Výdaje úřadu v pololetí meziročně klesly o pět procent na 607,5 milionu korun.
Nejvýznamnější složku v příjmech úřadu tvoří příjmy z prodejů pozemků, které státu vynesly 290,9 milionu korun. Stát například prodal pozemky pod nákupním centrem v Českých Budějovicích za 19,5 milionu korun nebo šest pozemků o celkové výměře přesahující 5000 m2 v Praze Podolí za 19 milionů korun.
 
K vyšším příjmům přispěl také prodej budovy bývalého vojenského štábu a přilehlé garáže v areálu Kasáren pod Radobýlem městu Litoměřice za 15,4 milionu korun nebo prodej rodinného domu a penzionu v Rozvadově za 14 milionů korun.
 
Meziročně nejvyšší růst příjmů, a to o 16,9 procenta na 123 milionů korun, zaznamenal úřad u pronájmů pozemků. Příjmy z prodeje ostatních nemovitostí, tedy zejména budov a staveb, dosáhly více než 130 milionů korun, příjmy z prodeje finančního majetku pak 23,4 milionu korun.
 
Loni za celý rok úřad zvýšil příjmy meziročně o 83 procent na 1,93 miliardy korun. Státní rozpočet na loňský rok počítal u ÚZSVM s příjmy 760 milionů korun.
 
ÚZSVM zastupuje stát před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. Vystupuje v těchto řízeních za organizační složku státu, příslušnou s tímto majetkem hospodařit. ÚZSVM poskytuje rovněž v zákonem vymezených případech bezplatnou právní pomoc obcím a zastupuje je před soudy. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.