Středa, 27. května 2020

Ministerstvo financí zpřístupnilo další data. Tentokrát z registru budov

21.07.2016
Praha (lupa.cz) - Centrální registr administrativních budov se otevírá všem „datektivům“. Takzvaný CRAB provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a data jsou k dispozici na webu . Data jsou zpřístupněna v otevřeném formátu na datovém webu ministerstva.
"Zveřejnění dat je dalším krokem v naší strategii transparentnosti a posílení veřejné kontroly. Veřejnost má možnost si například zjistit, kolik jaká státní instituce platí za nájem, zda nájem odpovídá celorepublikovému průměru nebo zda dochází k excesům. Meziročně se nám jen díky práci s daty z CRABu podařilo ušetřit státnímu rozpočtu zhruba více než 100 milionů korun,“ tvrdí ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
 
Podle ministra Andreje Babiše je dnes registr naplněný z 99 procent, ale chybovost dat, která vkládají instituce, je stále velká.
 
Část dat zveřejnil úřad už loni – šlo o informace ohledně celkového přehledu objektů, jejich užitné plochy, volné plochy a některé další charakteristiky. Nová várka je aktualizuje a podstatě rozšiřuje třeba o přehled provozních výdajů a příjmů za jednotlivé objekty.
 
Data jsou zveřejněna jako otevřená a pod volnou licencí. Kdokoliv může data jakkoliv zpracovávat, například je párovat s jinými daty nebo vytvářet statistiky a porovnání napříč celou republikou a veřejnou správou.    
 
Z Babišova ministerstva vzešla i aplikace Supervizor. Graficky zobrazuje výdaje resortu a postupně se rozšiřuje i na další úřady. Za aplikací stojí Benedikt Kotmel, Martin Kopeček a Jan Vlasatý. Ministerští úředníci se pouští do nových světů. Aplikaci Supervizor poskytli internetu pod licencí GNU GPLv3.