Čtvrtek, 28. května 2020

Na obnově věznice v Hradišti se bude podílet i Zlínský kraj

01.07.2016
Uherské Hradiště (Slovácký deník) – Obnovy bývalé věznice v Uherském Hradišti se bude účastnit také Zlínský kraj. Zastupitelé schválili účast hejtmanství na memorandu o spolupráci ohledně budoucího využití objektu ve středu 29. června. Kraj je připraven spolupracovat na vybudování budoucího muzea totalitních režimů. Stejný zájem má i město Uherské Hradiště, které podle starosty a krajského zastupitele Stanislava Blahy (ODS) bude memorandum teprve projednávat.
Mezi signatáři memoranda mělo být původně i ministerstvo financí, podle Blahy mezi partnery nakonec nebude.
Memorandum by měla podepsat ministerstva kultury a spravedlnosti, uherskohradišťský okresní soud, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a zmíněná uherskohradišťská radnice a Zlínský kraj. Pro účast v něm hlasovali všichni přítomní krajští zastupitelé s výjimkou tří komunistů, kteří se zdrželi.
„Je dobře, že se k memorandu přidal i Zlínský kraj. O to větší váhu memorandum bude mít. Důležité však bude to, aby až se jeho intence začnou naplňovat, zvolili všichni zainteresovaní co nejkvalitnější řešení,“ poznamenal Petr Slinták z občanského sdružení Memoria, iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.
Memorandum vypracoval ÚZSVM po květnové návštěvě ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v Uherském Hradišti. Babiš při prohlídce věznice slíbil, že na rekonstrukci věznice peníze najde. Po opravě by zde měl být památník obětí komunismu a areál by se měl stát sídlem státních institucí v čele s okresním soudem, který věznici momentálně spravuje. Ministerstvo spravedlnosti nedávno označilo objekt za nepotřebný. Okresní soud podle předsedkyně Hany Kurfiřtové po příslibu opravy věznice a jejího využití i pro soud souhlasil s převodem areálu na ÚZSVM. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na stamiliony korun, mluví se o částkách od 300 milionů po miliardu.
ÚZSVM by podle Babiše měl vyhotovit novou studii využití bývalé věznice, kde by se počítalo s umístěním institucí i s památníkem. Podle ministra financí by zdroj financování opravy mohl být znám do konce roku.
Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Známé se stalo hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století. Věznice sloužila svému účelu do roku 1960. V budově byly následně kanceláře a sklady, potom byla prázdná a chátrala. Další záměry využití se neuskutečnily, a to včetně nápadu z 90. let minulého století, kdy se uvažovalo o obnovení věznice a vzniku justičního areálu. Budovu se pak pokusila od ministerstva získat zpět radnice, ale neúspěšně. Objekt nyní spravuje okresní soud, který jeho část využívá k uskladnění spisů.