Středa, 27. května 2020

Romantika i byznys: stát prodává část pevnosti Josefov či renesanční zámek

04.07.2016
Praha (lidovky) - Pevnostní město Josefov patří mezi turistická lákadla východních Čech. Za necelých jedenáct milionů korun si zájemce v jeho areálu může pořídit historickou konírnu, pozemky a torzo bastionu, tedy část opevnění. Jde o jednu z památek, které je možné si aktuálně koupit od českého státu.
V rukou majetkového úřadu ÚZSVM se v současné době sešlo několik historických staveb, které sice nemají hodnotu Karlštejna nebo Hluboké, ale představují hodně zajímavé zboží. Ať už pro majetné sběratele-romantiky či podnikatele, kteří je dokážou přestavět na penziony či restaurace. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových schraňuje objekty, které zbudou po nebožtících bez dědiců, propadnou kriminálníkům nebo o ně zkrátka nikdo nestojí. Kdo podá nejvyšší nabídku – nad minimální stanovenou částku – může se stát majitelem zajímavé nemovitosti.
 
Výše zmíněná část areálu v josefovské pevnosti je nyní bez využití. Na ploše více než sedmi tisíc metrů čtverečních se nachází torzo bastionu a konírna, která později sloužila jako sklady. Ke stavbám náleží také tři pozemky. „Vyvolávací“ cena je 10,8 milionu korun. „Snažíme se najít nového majitele nejen pro lukrativní nemovitosti ve velkých městech ale často i pro různé kulturní památky v menších obcích. Věřím, že nový majitel pro ně najde vhodné využití a bude do nich investovat - samozřejmě při respektování pravidel památkové péče,“ podotýká šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
 
Její úřad nyní chystá k prodeji například zámek Dívčí hrad, jehož cenu teprve určí znalecký posudek. Podle předpokladů ale stát počítá s nabídkovou cenou okolo pěti milionů korun. O mnoho více by ale nový majitel musel investovat do jeho oprav – pokud by chtěl v nevelké obci kupříkladu nabízet ubytování. Zámek leží mezi kopci v Osoblažském výběžku, 25 kilometrů od Krnova a 32 od Bruntálu. Pro budoucího vlastníka může být zajímavé třeba to, že se v okolí nachází síť cyklotras. Původní hrad je ze 13. století, má čtvercový tvar se čtyřmi věžemi. V novověku se dočkal přestavby na zámek renesančního střihu.
 
Peníze získané z prodeje památek (a pochopitelně i dalších objektů) putují z majetkového úřadu do státní kasy. Letos má ÚZSVM smělý plán – překonat loňský rekordní rok, kdy si zejména připsal tržby ve výši 1,93 miliardy korun. Nyní jeho šéfové věří, že získají dvě miliardy. Důležitým krokem pro splnění cíle bylo  nabídnutí obří budovy barokní Invalidovny  v pražském Karlíně za vyvolávací cenu přesahující 637 milionů korun. Loni byl zase „hitem“ soubor budov na pražském náměstí Republiky, za nějž  úřad v dražbě získal 790 milionů korun . Atraktivní budovy či pozemky však nejsou k mání jen v Praze, ale třeba v polích či na vesnicích. „Zájemci si tak od státu mohou koupit například zámek, ale i bývalou márnici nebo boží muka,“ popisuje ředitelka majetkového úřadu Arajmu.
 
Nového majitele hledá historická sýpka v západočeském Kolinci, márnice v Rychnově nad Kněžnou nebo kaple svatého Tadeáše v Oticích na Opavsku. Majetkový úřad připravuje budovy k prodeji v rámci osmi pracovišť, následně je zveřejňuje na svých  internetových stránkách. Zvítězí vždy nejvyšší nabídka. V případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může úřad přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny).