Čtvrtek, 28. května 2020

Romantika i byznys: stát rozprodává památky

01.07.2016
Praha (Lidové Noviny) - Pevnostní město Josefov patří mezi turistická lákadla východních Čech. Za necelých 11 milionů korun si zájemce může od státu pořídit historickou konírnu v jeho areálu, pozemky i torzo bastionu, tedy část opevnění. V rukou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se aktuálně sešlo několik historických staveb, které sice nemají význam Karlštejna či Hluboké, ale přesto jsou zajímavé. Pro majetné romantiky, ale i pro podnikatele, kteří je dokážou přebudovat na penziony či restaurace. K mání jsou zámky, márnice nebo třeba sloup se sochou Panny Marie.

„Chceme najít nového majitele nejen pro lukrativní nemovitosti ve velkých městech, ale i pro kulturní památky v menších obcích,“ podotýká šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových schraňuje objekty, které zbudou po nebožtících bez dědiců, propadnou kriminálníkům nebo o ně zkrátka nikdo nestojí. Kdo podá nejvyšší nabídku – nad minimální stanovenou částku – může se stát majitelem zajímavé nemovitosti.

Výše zmíněná část areálu v josefovské pevnosti je nyní bez využití. Na ploše více než sedmi tisíc metrů čtverečních se nachází torzo bastionu a konírna, která později sloužila jako sklady. Ke stavbám náleží také tři pozemky. „Vyvolávací“ cena je 10,8 milionu korun.

Úřad nyní chystá k prodeji například zámek Dívčí Hrad, jehož cenu teprve určí znalecký posudek. Podle předpokladů stát počítá s nabídkovou cenou okolo pěti milionů korun. O mnoho více by ale nový majitel musel investovat do jeho oprav – pokud by chtěl v nevelké obci kupříkladu nabízet ubytování.
 
Zámek leží mezi kopci v Osoblažském výběžku, 25 kilometrů od Krnova a 32 od Bruntálu. Pro budoucího vlastníka může být zajímavé třeba to, že se v okolí nachází síť cyklotras. Původní hrad je ze 13. století, má čtvercový tvar se čtyřmi věžemi. Vnovověku se dočkal přestavby na zámek renesančního střihu.
 
Peníze získané z prodeje památek (a pochopitelně i dalších objektů) putujízmajetkového úřadu do státní kasy. Letos má ÚZSVM smělý plán – překonat loňský rekordní rok, kdy si zejména připsal tržby ve výši 1,93 miliardy korun. Nyní jeho šéfové věří, že získají dvě miliardy. Důležitým krokem pro splnění cíle bylo nabídnutí obří budovy barokní Invalidovny v pražském Karlíně za vyvolávací cenu přesahující 637 milionů korun.
 
Loni byl zase „hitem“ soubor budov na pražském náměstí Republiky, za nějž úřad v dražbě získal 790 milionů korun. Atraktivní budovy či pozemky však nejsou kmání jen v Praze, ale třeba v polích či na vesnicích. „Zájemci si tak od státu mohou koupit například zámek, ale i bývalou márnici nebo boží muka,“ popisuje ředitelka majetkového úřadu Arajmu.
 
Majetkový úřad zveřejňuje nabídky k prodeji na svých internetových stránkách. Zvítězí vždy nejvyšší nabídka.
 
*** 
Objekty, které majetkový úřad aktuálně připravuje k prodeji
 
* Konírna v pevnosti Josefov – 10,8 milionu Kč. Do prodeje jdou tři pozemky a dvě stavby. Jedná se o zemní val – torzo bastionu a bývalou konírnu. Rozloha prodávaného území je 7242 m2. * Márnice v Rychnově nad Kněžnou – 120 tisíc Kč. Nachází se v parku u kaple Proměnění Páně, postavena byla před rokem 1900. Církev o márnici v rámci restitucí nepožádala. Je v ní předsíň, dvě místnosti a WC. * Zámek Dívčí Hrad – cena zatím neurčena, přibližně 5 milionů Kč. Zámek čtyřúhelníkového půdorysu má dvě podlaží a čtyři rohové věže. Patří k němu i hospodářské budovy s plochou přibližně 850 m2. Celková výměra pozemků činí 5998 m2.
 
* Sloup se sochou Panny Marie v Lichnově – cena zatím neurčena. Kulturní památka se nachází nedaleko Nového Jičína, u bývalého mlýna v Lichnově. Je ve špatném stavu, socha je poškozena. Schází jí část ruky a hlava (ta je nyní uložena na obecním úřadě v Lichnově). * Historická sýpka v Kolinci – cena 990 tisíc korun. Stavební pozemek se sýpkou v obci u silnice směrem na Velhartice. Budova je jednopatrová, stará asi 150 let. Není v dobrém technickém stavu. Má možnost napojení na inženýrské sítě v obci. * Kaple sv. Tadeáše v Oticích – 214 tisíc korun. Pozdně barokní kaple z konce 18. století náleží do seznamu památek. Je ve špatném technickém stavu