Středa, 27. května 2020

Soubor soch od fary nezmizí

15.04.2010
Muzeum Českého ráje získalo soubor soch Getsemanská zahrada. Stěhovat se však nebudou.

Soubor soch Getsemanská zahrada, jehož celková hodnota přesahuje dvacet devět milionů korun, spravuje oficiálně třetím týdnem Muzeum Českého ráje v Turnově. K přemístění cenné sbírky však nedojde, zůstane u fary naproti kostelu sv. Anny (objekt, který původně patřil manželům Schejbalovým). S městem Jablonec musíme sepsat smlouvu o výpůjčce souboru soch Getsemanská zahrada, který v roce 1829 vytvořil Ignác Martinec, zmínila ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. Zde se nacházejí i další sbírky kulturní hodnoty manželů Schejbalových.

Přestože Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) převedl bezúplatně na konci roku 2009 Jablonci dva pozemky a budovu bývalé fary z počátku 18. století, cennou sbírku předmětů kulturní hodnoty získalo turnovské muzeum.

Kromě umělecky a kulturně cenného a dodnes v podstatě neporušeného souboru soch, který se skládá z celkem jedenácti sochařských děl, spravuje muzeum dále předměty sbírkové povahy čítající asi třicet pět tisíc kusů, doplnila Jana Rennerová z oddělení komunikace ÚZSVM.
Z velkého množství předmětů sbírkové povahy to jsou soubory, které souvisí s oborem technologie skla, s etnologií a s oborem umělecké řemeslo.

Jablonec získal faru za určitých podmínek, a to zpřístupnit památník veřejnosti. Vzniklé výstavní prostory, salonky či recepce s informačním centrem by pak pomohly lidem nahlédnou do historie a života Schejbalových. Naše muzeum pracuje také na vytvoření expozic jak v Jablonci nad Nisou, tak v Turnově, kde manželé Schejbalovi do roku 1964 žili, doplnila Vladimíra Jakouběová s tím, že v plánu je i naučná stezka od Jablonce do Českého ráje.Město, respektive Jablonecké kulturní a informační centrum podalo na konci ledna žádost o získání dotace z evropských fondů na rekonstrukci fary. Zda je získá, dozví se na začátku května.Soubor soch Getsemanská zahrada, jehož autor se při vytváření inspiroval obdobným sousoším z Jiřetína pod Jedlovou, se stanou součástí expozice. Úkolem města Jablonce je totiž tuto památku rodiny Shejbalových zpřístupnit veřejnosti a vytvořit zde multifunkční kulturní stánek.