Pondělí, 14. října 2019

Zámek bude pro výstavy i přednášky

26.04.2008
Nové muzejní expozice, přednáškové sály, obřadní síň a ubytování. Tohle nabídne svým návštěvníkům zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, který letos přejde z vlastnictví státu do majetku Olomouckého kraje.

Nové muzejní expozice, přednáškové sály, obřadní síň a ubytování. Tohle nabídne svým návštěvníkům zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, který letos přejde z vlastnictví státu do majetku Olomouckého kraje. Celková rekonstrukce objektu přijde na sto milionů korun.Z několika možností, jak se zámkem naložit, nakonec zvítězilo kulturně vzdělávací využití areálu, uvedl hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík.
Na zámku plánuje kraj otevřít výstavu věnovanou posledním vlastníkům objektu, rodu Silva-Taroucca, a také malíři Josefu Mánesovi, který zde dvacet let pobýval a tvořil. Lidé zde budou moci navštívit i expozici lidové kultury a výtvarných děl ze života na Hané, snoubenci uzavřít sňatek v nové zámecké obřadní síni. Počítáme i s vytvořením přednáškových sálů, pokojů pro padesát lidí a stravování. Nepůjde však o komerční služby, budou určeny především pro účastníky přednášek, upřesnil Kosatík.Stavební práce a úpravy na zámku začnou už příští rok a skončit mají v roce 2015. Vše záleží na tom, jak rychle se nám podaří sehnat peníze. Zhruba polovinu z potřebných sto milionů chceme získat z Evropské unie z operačního programu ivotní prostředí a z takzvaných švýcarských fondů, dodal hejtman. Studii na využití zámku musí ještě schválit ministerstvo kultury, převod pak Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Zámek v Čechách pod Kosířem patřil až do letošního roku státu. Ten za něj vloni požadoval od Olomouckého kraje padesát sedm milionů korun. Nyní se rozhodl, že jej převede pod kraj bez poplatků.