Úterý, 19. listopadu 2019

Bude muset město vrátit bývalý J-klub?

V havarijním stavu je v současné době bývalý objekt J-klubu v centru Nového Jičína. Na jeho rekonstrukci nejsou peníze a vážně hrozí, že ho bude město muset vrátit státu.

Kdysi centrum zábavy na Vančurově ulici bylo v roce 2003 fondem dětí a mládeže převedeno bezúplatně na město s tím, že se pustí do rekonstrukce a poté bude sloužit především dětem a mládeži. Další podmínkou bylo nekomerční využití objektu. Město sice nechalo vypracovat studii a projekt rekonstrukce, jejíž náklady byly v roce 2005 vyčísleny na přibližně dvaapadesát milionů korun, nesehnalo ale peníze. Kontrola z ministerstva školství v roce 2009 zjistila, že J-klub není využíván v souladu s projektem, na základě kterého město nemovitost od státu získalo, uvedla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.
Loni Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Městskému úřadu v Novém Jičíně sdělil, že porušil smluvní podmínky a žádá o navrácení majetku zpět do rukou státu. To však zastupitelé odmítli, neboť novojičínský případ není ojedinělý. Problém tak dostane na stůl vláda, která o dalším osudu J-klubu rozhodně pravděpodobně v létě. Osobně si myslím, že by zařízení mělo zůstat městu. Hlavním úkolem je ale zajištění dotace na jeho opravu a aktualizaci projektu rekonstrukce, uvedl místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.
Současný stav budovy je žalostný. Do objektu zatéká, v některých místech jsou propadlé stropy. Zničené jsou rozvody elektřiny, vody i topení, na odpis je i podlaha, okna a dveře.

Kdysi tolik oblíbený J-klub v Novém Jičíně je dnes v havarijním stavu. Město ale na jeho údržbu či rekonstrukci nemá peníze.