Pondělí, 21. října 2019

Ve stodole se sešly staré pálenice

Zajímavou stálou expozici nabízí Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově na Uherskobrodsku. Ve stodole tamní památkově chráněné hospodářské usedlosti s číslem popisným 65 se návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí 28 destilačních přístrojů rozmanitých rozměrů a rozdílného stáří, z nichž osm pochází ze sbírky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Mezi nejmenší patří replika stolní pálenice podle nákresu z Rakouska, jednou z nejstarších je bedněný chladič k pálenici z období kolem roku 1900 a nejmodernějším destilačním přístrojem je dvouplášťová pálenice z Kovodělu Janča Uherský Brod, sděluje Marta Kondrová ze Slováckého muzea, pod jehož křídla Muzeum pálenic ve Vlčnově patří.Za raritní lze považovat pálenici přivezenou až z Norska, která se používala až za polárním kruhem. Prostor expozice je zaplněn také dobovými fotografiemi, vinětami kořalek, starými sklenicemi, štamprlemi či živnostenskými listy páleničářů. Návštěvníci mohou v muzeu také příjemně posedět a okoštovat vybrané vzorky slivovice z našeho kraje i ze Slovenska.

Samotný vznik Muzea lidových pálenic usnadnilo i to, že se od 1. ledna 2010 nelegální pálení a držení destilačního přístroje neposuzuje jako trestný čin, ale pouze jako přestupek. Sbírka je neustále rozšiřována, exponáty doplňovány a obměňovány. Ve výstavních i venkovních prostorách muzea jsou pro návštěvníky připravovány různé doplňkové tematické kulturní akce

.Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově se nachází v centru obce nedaleko místního kostela a radnice. Otevřeno je pravidelně o sobotách a nedělích od 13 do 18 hodin. V ostatní dny je třeba se objednat na informačním centru Klubu sportu a kultury Vlčnov. Do Vlčnova se lze dostat po silnicích od Uherského Brodu, který je vzdálen zhruba šest kilometrů, a od stejně vzdáleného Dolního Němčí.


Muzeum pálenic, Vlčnov

GPS

49°0'21.622N,

17°34'54.824E