Pátek, 28. února 2020

Památník v Lidicích převzal pozůstalost zachránkyně českých dětí

16.04.2015
​Lidice (stredoceskenovinky.cz) - Movité věci z pozůstalosti po Josefině Napravilové, české odbojářce a válečné veteránce, předalo Památníku Lidice Odloučené pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Tábor.
Josefina Napravilová po 2. světové válce hledala po celé Evropě a přivážela zpět české děti odvlečené nacisty z jejich domovů, a to včetně sirotků z Lidic.Josefina Napravilová se narodila 21. ledna 1914 v Plzni a zemřela 19. února 2014 v Táboře. Nositelka Řádu T. G. Masaryka III. třídy, který ji byl propůjčen v roce 2009 „za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva“, se zúčastnila v roce 1945 pražského povstání. Byla pracovnicí české vojenské konzulární mise v Mnichově a po 2. světové válce pátrala po odvlečených českých dětech. Celkem se jí podařilo dohledat 40 z nich.
 
V roce 1948 pracovala pro Mezinárodní organizaci pro uprchlíky ve Vídni. Zde pomáhala československým emigrantům prchajícím z poúnorového Československa, kvůli čemuž jí bylo odebráno státní občanství. V roce 1949 se přestěhovala do Kanady, kde se i nadále věnovala pomoci uprchlíkům. Trvale se zpátky do České republiky vrátila v roce 1994. I ve svém vysokém věku byla veřejně činná a založila fond, který podporuje stipendii nadané studenty medicíny.
 
Dlouhá léta také spolupracovala s Památníkem Lidice, příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Právě tato instituce požádala ÚZSVM o přenechání vybraných movitých věcí z její pozůstalosti pro potřeby rozšíření depozitáře, konkrétně pro pořádání výstav k připomenutí života této významné ženy.
 
Tragédie Lidic otřásla světem
 
Jednalo se o 14 kusů diářů, dva památníky, koženou taštičku s doklady, kožené pouzdro s certifikátem o kanadském občanství, náramkové hodinky, kovové pouzdro s fotografiemi, skládací hřebínek ve stříbrném pouzdru, desky s obrázky a obálkami, krabičku na vizitky, Ex Libris ve zlacené krabičce, klobouk z persiánu, dřevěnou skříňku s lisovanými dvířky, porcelánový soubor tvaru Simona a obraz zátiší květiny ve váze v pozlaceném dřevěném rámu. Již během svého života paní Napravilová sama poskytla Památníku Lidice některé písemnosti, ocenění a další věci, jež tvoří v památníku obsah samostatné vitríny. Stredoceskenovinky.cz  informoval Mgr. Pavel Hortig, tiskový mluvčí UZSVM.