Pátek, 28. února 2020

Pražská firma koupila utajovaný bunkr u Stonařova

03.04.2015
Stonařov (Mladá fronta DNES) - Od počátku 70. let minulého století stojí u Stonařova na Jihlavsku nenápadné stavení. Málokdo věděl, že maskuje vstup do podzemního socialistického bunkru. Sloužil jako záložní vojenská radiostanice. Výjimečnou nemovitost nyní koupila od státu pražská firma podnikající v oblasti informačních technologií. Vybuduje v ní úložiště dat.
Státu se nyní podařilo areál konečně - na šestý pokus - prodat. „Nevyužívanou záložní vojenskou radiostanici jsme prodali v šestém kole výběrového řízení za 1,34 milionu korun,“ informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig.
 
Nemovitosti tvoří uzavřený areál, který měl v případě napadení státu sloužit jako záložní radiovysílací pracoviště pro republikové velitelství armády v Třešti. Stavba vybudovaná v režimu přísného utajení vznikala v letech 1969 až 1972. Malá budka na povrchu, dvě patra v zesíleném podzemí Byť to jediný viditelný objekt na povrchu nenaznačuje, v podzemí jsou dvě patra velmi odolných prostor. „Objekt tvoří poměrně malá nadzemní část, kde se nachází místnost ostrahy, odpočinková místnost, bunkr s palpostem (palebným postavením - pozn. redakce), sociální zařízení a chodba,“ vyjmenoval Hortig.
 
Hlavní část se ovšem nalézá v zesíleném prvním podzemním podlaží. „Tvoří ho rozsáhlé prostory vlastního krytu s technickým, radiotechnologickým a hygienickým zázemím. Ve druhém podzemním podlaží jsou ubytovny obsluhy, jímky a sklady,“ doplnil Hortig. Starosta Stonařova František Plavec vzpomíná, že v dobách socialismu to bylo opravdu velmi nenápadné území. Že tam ovšem armáda provozuje něco opravdu důležitého, lidé ve Stonařově pochopili, až když se jednou podařilo mimoděk přerušit telefonní kabel, který do radiostanice vedl. „Nastaly málem vojenské a policejní manévry,“ říká starosta.
 
Bunkr radiostanice byl záložním velitelským stanovištěm pro základnu v oblasti Na pouštích, se kterou byl propojený. Cizím státním příslušníkům byl k bunkru vjezd zakázán „Táta v radiostanici jako civilní zaměstnanec na přelomu 80. a 90. let několik let hlídal. Za socialismu dokonce u silnice ze Stonařova směr Třešť bývala dopravní značka s nápisem Cizím státním příslušníkům vjezd zakázán,“ vybavuje si starostův bratr a amatérský badatel Ladislav Plavec.
 
Dnes podle jeho slov lesní vojenský areál Na pouštích patří Policii České republiky. Je přesvědčený, že v něm před rokem 1989 bývaly ukryté rakety nebo alespoň zázemí pro jejich instalaci.Na nevelké a nenápadné nadzemní budově právě prodané radiostanice bývala několik metrů vysoká anténa. „Táta mi říkal, že se v podzemí musela uchovávat stálá teplota a vlhkost. A že když se odtud příslušenství vysílačky po revoluci vyváželo, byly toho dvě plné místnosti,“ podotkl amatérský badatel. Jeho otec sloužíval dlouhé, 24hodinové směny. Za hlídači nikdo cizí v průběhu pracovní doby neměl povolený vstup. „Pokud jsme tátovi nesli oběd, dávali jsme mu ho přes plot,“ vybavil si jeden z detailů Ladislav Plavec.