Pátek, 28. února 2020

Správce předběžně popřel pohledávky ČR vůči Viktoriagruppe za 1,8 miliardy

22.04.2015
Praha (Právo) - Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně popřel všechny pohledávky České republiky vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. Sdělil to mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Pavel Hortig. Úřad Česko před soudem zastupuje.
„Nyní budeme zjišťovat, co ho k tomu vedlo. A pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu," uvedl Hortig. Sám insolvenční správce Mirko Möllen na písemný dotaz ČTK na začátku měsíce odpověděl, že očekává, že dnes první rozhodnutí o pohledávkách padne. „Tento výsledek ale nemusí být nutně konečný a může se změnit, protože v německém právu je možné pozdější uznání pohledávek," dodal tehdy.
 
Veškeré pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahovaly podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun. Největší část, 1,5 miliardy korun, nárokovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR).
 
„Česká republika řádně uplatnila svoje nároky v Německu. Ta ropa je naše,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka v Pomezí nad Ohří při úterní návštěvě Karlovarského kraje. „Pokud to bude potřeba, budeme soudit i v Německu. Uděláme vše pro to, abychom naše pohledávky uplatnili,“ dodal premiér.Nafta za 1,2 miliardy
 
SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 miliónů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Až 300 dalších miliónů korun pak podle zdroje ČTK nárokovaly české celní a daňové úřady.
 
Insolvenční správce již v lednu předběžně neuznal český nárok na naftu v Kraillingu. Argumentoval tehdy například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.Vláda věří, že o naftu nepřijde
 
Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Nafta, kterou tam má Česko uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.
 
Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českem a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky.
 
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po březnovém jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v otázce návratu nafty není důvod ke skepsi. Dodal tehdy, že české úřady podnikají všechny kroky, aby o ně Česko nepřišlo. Sobotka, stejně jako ministr financí Andrej Babiš (ANO) a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) také dlouhodobě kritizují předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo ČR.