Pátek, 28. února 2020

V Německu je česká nafta, budeme se o ni soudit, říká Sobotka

23.04.2015
Praha (Blesk) - Česko se bude soudit o naftu, která je v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Oznámil to dnes premiér Bohuslav Sobotka. Věří, že český stát svůj zájem obhájí.
„O tu naftu jsme nepřišli, je vlastnictvím České republiky,“ řekl dnes po jednání vlády Sobotka. Kabinet se podle něj problematikou nezabýval, záležitost ale na večerním jednání probere již poněkolikáté Bezpečnostní rada státu.
 
České pohledávky dosahují až 1,8 miliardy korun. Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe popřel. Českou republiku u soudu zastupuje ÚZSVM.
 
„My samozřejmě budeme hájit zájmy českých daňových poplatníků a v případě, že insolvenční správce popřel vlastnictví České republiky, tak přirozeně uplatníme tento náš požadavek u německého soudu. Německo je právní stát a já předpokládám, že Česká republika bude schopná v rámci institucí právního státu tento svůj zájem obhájit,“ řekl Sobotka.
 
Příslušné žaloby nyní podle něj připraví Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Budeme se soudit o vlastnictví této nafty, která je prokazatelně ve vlastnictví České republiky,“ řekl premiér. Dodal, že SSHR společně s daňovou a celní správou navíc uplatňují vůči společnosti Viktoriagruppe pohledávky.
 
Správa státních hmotných rezerv má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady podle zdroje ČTK nárokují až 300 dalších milionů korun.