Pátek, 28. února 2020

Vláda kývla na Babišův plán prodat domy v centru Prahy

10.04.2015
Praha (ekonomika.iDNES.cz) - Kabinet souhlasí s tím, aby se ministerstvo financí zbavilo nevyužitých budov v centru Prahy. Ministr financí Andrej Babiš by za dva domy na lukrativní adrese na náměstí Republiky chtěl získat nejméně tři čtvrtě miliardy korun.
Ministerstvo financí dostalo od vlády zelenou k prodeji areálu administrativních budov na náměstí Republiky a v Hybernské ulici v Praze. „Chceme tyto lukrativní nemovitosti prodat v transparentní veřejné soutěži za co nejvyšší cenu,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.
 
„Nyní zpracujeme znalecký odhad ceny budov. Cílem bude samozřejmě získat maximum prostředků do státního rozpočtu. Ve veřejné soutěži chceme oslovit co nejširší okruh zájemců,“ dodala generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu, který s nemovitostmi hospodaří.
 
Dvě budovy sousedící s palácem U Hybernů včetně pozemků o rozloze téměř čtyři tisíce metrů čtverečních jsou památkově chráněné. Jde o první z nemovitostí, které chce stát postupně rozprodat.
 
Většina kanceláří je od loňska nevyužitá, když se z areálu odstěhovalo středočeské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a úřad práce. Kromě něj v budově ještě sídlí pražské pracoviště Městského úřadu Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a další komerční nájemci. Brandýská radnice se má přestěhovat do budovy Generálního finančního ředitelství v Orebitské ulici na Žižkově.
 
Podle ministerstva je potřeba budovu opravit, výdaje odhadl stát nejméně na 30 milionů korun. Ročně zaplatí stát za provoz a údržbu areálu přes tři miliony korun.