Elektronický aukční systém funguje dva roky, stát získal 237 milionů

17.02.2020

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již dva roky úspěšně provozuje výběrová řízení s elektronickou aukcí (elektronický aukční systém). Za tuto dobu se uskutečnilo celkem 5 854 elektronických aukcí, ze kterých stát získal částku 237 milionu korun.

 
„K 1. únoru 2018 jsme vlastními silami spustili historicky první státní elektronický aukční systém prodeje nepotřebného majetku. Veřejnost tak může nakupovat z pohodlí svého domova nebo online sledovat průběh i výsledky aukcí. Poprvé v historii má Česká republika k dispozici nástroj, který výrazně posiluje transparentnost a veřejnou kontrolu při nakládání s nepotřebným majetkem státu. Za dva roky navštívilo stránky elektronických aukcí přes 700 tisíc unikátních uživatelů. To považuji za velký úspěch, který svědčí o tom, že je elektronický aukční systém pro veřejnost atraktivní,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
 
Elektronický aukční systém eviduje přes 7 tisíc zaregistrovaných účastníků aukcí a 9,5 tisíce odběratelů novinek. Od spuštění systému navštívilo stránky elektronických aukcí do začátku února 2020 přes 700 tisíc unikátních uživatelů. Z celkem 5 854 proběhlých aukcí, jich bylo 5 404 vyhlášeno ÚZSVM a 450 aukcí jinými státními institucemi. Z nich nejvíce aukcí vyhlásilo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina a Krajské ředitelství policie Libereckého kraje. Celkem 27 státních institucí připravilo alespoň jednu elektronickou aukci, 100 státních institucí inzerovalo alespoň jeden prodej jinou formou a 354 státních institucí inzerovalo na webu www.nabidkamajetku.cz nabídky nepotřebného majetku pro další státní instituce.
 
Elektronický aukční systém, který ÚZSVM připravil vlastními zaměstnanci bez externích dodavatelů, byl spuštěn k 1. únoru 2018. V první fázi sloužil k prodeji movitého majetku. Následně byl 1. listopadu 2018 spuštěn i pro prodej nemovitostí. Od listopadu 2018 ÚZSVM také zpřístupnil elektronický aukční systém všem organizačním složkám státu a státním organizacím. Od 1. června 2019 pak díky novele vyhlášky Ministerstva financí mají státní instituce povinnost inzerovat nabídky nepotřebného majetku i na webu www.nabidkamajetku.cz. Občané tak mají všechny nabídky na jednom místě. Již nemusí navštěvovat stovky webových stránek různých státních institucí, což bylo nepřehledné a časově náročné.
 
Nabídka majetku prodávaného v elektronické aukci je velmi pestrá. Stát nabízí lukrativní majetek, jako jsou byty, chaty, rodinné domy nebo různé druhy pozemků. Například v Plzni na Doubravce je aktuálně nabízen pozemek o velikosti 1,5 hektaru vhodný i pro bytovou výstavbu, a to za vyvolávací cenu 39,9 milionů korun. (Podrobnosti naleznete zde: https://bit.ly/37zFn4H) Zájemci si prostřednictvím elektronických aukcí mohou koupit také například automobily, motocykly, jízdní kola, kuchyňské spotřebiče, nářadí pro kutily, rybářské pruty, sportovní náčiní, hudební nástroje, obrazy nebo šperky. Častokrát i zdánlivě bezcenné předměty, které stát již nevyužije pro svou činnost, nebo nabyl z pozůstalosti zesnulých bez dědiců, naleznou díky elektronickým aukcím nové majitele a smysluplné využití.
 
Nejvyšší částku nabídl výherce v rámci prodeje areálu Kolinea v Kolíně, a to 21,4 milionu korun. Dalšími rekordními úspěchy jsou prodej bývalého plicního sanatoria v Kostelci nad Černými lesy (18 milionů korun) a úspěšná aukce areálu Otokara Březiny v Žatci za 14 milionů korun. Všechny tyto tři aukce proběhly v druhé polovině roku 2019. Nejdražší prodanou movitou věcí byl měděný drát, jehož cena se v elektronické aukci vyšplhala na 2,3 milionu korun. Druhou nejvyšší částku pak získal Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který v elektronické aukci po 34 příhozech prodal nakladač Merlo za 500 tisíc korun. Za 477,7 tisíce korun pak získal úspěšný zájemce v aukci pro 178 příhozech osobní automobil Land Rover.
 
Absolutně nejvyšší navýšení ceny ÚZSVM zaznamenal při prodeji areálu Otokara Březiny v Žatci, kdy byla vyvolávací cena 9,5 milionu korun navýšena o 4,5 milionu korun, dále při prodeji garáží v pražských Košířích, kdy se cena z původních 2,06 milionu korun vyšplhala o dalších 4,25 milionu korun a při prodeji pozemku v Příbrami, kdy byla vyvolávací cena navýšena o 3,2 milionu korun.
 
Nejvyšší procentní nárůst ceny ÚZSVM evidoval u prodeje barev a ředitel, kdy vyvolávací cena 1 koruna byla navýšena o 249 900 % (konečná cena 2 500 korun), dále pak u prodeje grafického listu Český Krumlov, kdy se cena z 50 korun vyšplhala na 7 700 korun (navýšení o 15 300 %). K významnému nárůstu došlo také u prodeje obrazu s motivem bažanta, kdy se cena z 300 korun zastavila na částce 33 000 korun (navýšení o 10 900 %). Dalším příkladem je prodej pivních tácků, které se z původních 20 korun prodaly za 1 800 korun (navýšení o 8 900 %). Zájem byl též o knihu Ropuchy a prašivky, která se prodala za 1 005 korun (navýšení o 4 925 %), minimální cena v aukci přitom činila 20 korun.
 
Nejvíce příhozů padlo v aukci na pozemky v pražské Michli, kdy vítěz aukce získal nemovitosti 255. příhozem. O nákladní automobil Volkswagen se strhl boj o 208 příhozech a v aukci na prodej pozemku v Hamru nad Nežárkou padlo celkem 190 příhozů.
 
Pokud v průběhu aukce dojde k příhozu v posledních dvou minutách, čas ukončení aukce se vždy posouvá o další dvě minuty. K nejdelšímu posunutí konce aukce došlo u pozemku v Hamru nad Nežárkou, kdy byl konec aukce díky příhozům posunut o 70 minut. U elektronické aukce na prodej sošky lva byla aukce prodloužena díky příhozům o 68 minut, stejně tak u prodeje nemovitostí v Kamenné Lhotě u Čestína.
 
Nejvíce účastníků mělo zájem o automobil Land Rover, kdy se aukce zúčastnilo celkem 64 účastníků, dále pak o prodej vzduchové pušky (52 účastníků) a automobilu Audi (51 účastníků). Průměrný počet účastníků aukce se pohybuje mezi čtyřmi až pěti účastníky.
 
Mezi nejlevnějšími předměty, které ÚZSVM prodal v elektronických aukcích, byla sada berlí za jednu korunu, router za tři koruny (v aukci padly tři příhozy) nebo štípací kleště za deset korun. Mezi nejlevnějšími nemovitostmi se objevil pozemek v Kamenném Přívoze za 400 korun, pozemek na Příbramsku za 500 korun nebo část zahrady v Ivančicích za 650 korun.
 
 
Výběrového řízení s elektronickou aukcí (elektronické aukce) se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. Aukce končí v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. ÚZSVM zveřejňuje všechny své nabídky prostřednictvím aplikace www.nabidkamajetku.cz. Aplikace v sobě zahrnuje tři základní sekce: Nabídky pro státní instituceNabídky připravované a Nabídky pro veřejnost. V záložce Nabídky pro státní instituce je majetek, který si státní instituce nabízí mezi sebou. V záložce Nabídky připravované je majetek, který je teprve k prodeji připravován a zájemci včetně územně samosprávných celků se tak mohou na podání nabídky déle připravovat. V záložce Nabídky pro veřejnost je možné nalézt všechny nabídky majetku, které jsou určeny k prodeji veřejnosti. Samostatnou záložku tvoří Elektronické aukce, kde je možné filtrovat nabídky dle vyhlášených, probíhajících, ukončených a zrušených aukcí. V záložce Jiné formy prodeje a pronájmy je možné nalézt jak majetek prodávaný formou dražby nebo výběrovým řízením s fyzickou aukcí, tak majetek nabízený k pronájmu či propachtování.
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.