Sobota, 4. dubna 2020

Na zámku Lemberk vyřeší zásobování vodou

20.05.2010
Národní památkový ústav (NPÚ) může vyřešit havarijní stav v zásobování vodou na státním zámku Lemberk. Umožní mu to pozemky v okolí zámku, které získal v minulých dnech v rámci bezúplatného převodu od státu.

Národní památkový ústav (NPÚ) může vyřešit havarijní stav v zásobování vodou na státním zámku Lemberk. Umožní mu to pozemky v okolí zámku, které získal v minulých dnech v rámci bezúplatného převodu od státu.Udělají vrtNa jednom z nich by měl vzniknout vrt, který pro zámek zajistí dostatek vody, systém z doby Clam-Gallasů, který dnes zámek zásobuje, je totiž v havarijním stavu, navíc je z části na soukromých pozemcích, řekl náměstek pro správu památkových objektů Petr Weiss.

NPÚ získal od státu pět pozemků o rozloze téměř deset a půl tisíce metrů čtverečních v účetní hodnotě téměř sto tři tisíce korun v katastrálním území Lvová.
Tyto pozemky jsou potřebné pro zámek z hlediska jeho infrastruktury, tvoří cestu a další zeleň s alejí pro pěší, která navazuje na cestu směrem od zámku Lemberk kolem Bredovského zámečku směrem ke Zdislavině studánce, sdělila Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Převodem pozemků podle ní stát umožnil sjednotit vlastnictví pozemků v lokalitě lemberského zámku. Podle Petra Weisse jedná památkový ústav o převodu pozemků také s městem Jablonné v Podještědí.Zlepší přístupMáme zájem o pozemky u Bredovského zámečku, které potřebujeme k provozu, třeba po případ oprav, abychom nemuseli lešení stavět na cizích pozemcích, vysvětlil Petr Weiss. Památkáři s městem a se soukromými vlastníky v okolí spolupracují také na přípravě nového parkoviště, které by mělo vzniknout v rámci výstavby plánovaného obchvatu Lvové a zajistit lepší přístup návštěvníků k zámku i větší prostor pro odstavení automobilů.