Čtvrtek, 21. listopadu 2019

Opravená kupole se vrátila na vršek kostela Svaté rodiny

18.05.2009
Poničený objekt je nejen opravený, ale také v sobě skrývá poselství dalším generacím. Havlíčkobrodský kostel Svaté rodiny už má vrchní kupoli opět na svém místě. Její dlouhou absenci ukončili tento týden klempíři, kteří ji usadili zpět tam, kam patří.
Poničený objekt je nejen opravený, ale také v sobě skrývá poselství dalším generacím. Havlíčkobrodský kostel Svaté rodiny už má vrchní kupoli opět na svém místě. Její dlouhou absenci ukončili tento týden klempíři, kteří ji usadili zpět tam, kam patří.
V loňském roce došlo k uvolnění kupole a následně k jejímu pádu a poškození. Bylo tedy potřeba ji opravit a umístit zpět. S opětovným vysazením na vrcholek kostela jsme čekali na příznivější počasí, řekl Milan Málek z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových z odloučeného pracoviště Havlíčkův Brod.

Mince i slivovice

Nově je celý objekt nejen opravený, ale skrývá také poselství dalším generacím.
Zpracovali jsme našim potomkům vzkaz v písemné i elektronické podobě na CD, přidali jsme také mince, které v současné době platí, mobilní telefon, vizitky a fotografie těch, kdo rekonstrukci realizovali, vysvětlil Málek.
Kopule ale nebyla prázdná ani před opravou. Již její původní stavitelé a posléze ti, kteří ji postupně rekonstruovali, přidali několik věcí pro další generace.
Jsou tam dobové mince, zakládající dokumenty a dokumenty o rekonstrukcích. Ty nejnovější pochází z roku 1976, kdy stavební podnik rekonstruoval celou střechu na klášterním kostele, prozradil Zdeněk Kučera z klempířské firmy, která rekonstrukci zajistila.

Klempíři mají pro strach uděláno

Dále jsou zde umístěny ostatky svaté Eufémie, kopie otisků papeže Pia VI. a pak jsou tam dokumenty od jednotlivých klempířských firem, které dělaly rekonstrukce a dobové mince.
Ve druhé schránce jsme nechali slivovici, takže doufáme, že otevírat se kupole bude znovu až za hodně dlouho, dodává s úsměvem Kučera. Vršek kostela je v pořádné výšce, klempíři, kteří celou akci prováděli, tedy musí mít pro strach uděláno.
Člověk si musí dát pořádného majzla, aby nespadl, musí dodržovat bezpečnost. Když jste dole a něco vám spadne, tak to seberete, ale z té výšky bych mohl někoho zranit. Všechno proto musí být zajištěný, aby dole nikdo nestál nebo neprocházel, řekl jeden z klempířů Josef Barták. Jak foukal vítr, tak to bylo horší, ale jinak je to dobrý, dodal Barták.
Člověk je už zvyklý na práci ve výškách, doplnil svého kolegu další z klempířů - výškařů Jaroslav Pejza.
Pracuji pro hasiče a tohle dělám ve svém volném čase. Samozřejmě, musíme se jistit, dbát na bezpečnost práce, ale jinak je to opravdu jenom cvik, no, dodal skromně Pejza.

POŘ˜ÁDNÁ VÝŠKA. Klempíři, kteří kupoli dávali pomocí jeřábů na své místo, musí mít pro strach uděláno. Na věži kostela s nimi hýbe vítr a také se musí pořádně jistit a dodržovat bezpečnost práce. Zajištěn musí být také prostor pod věží.