Středa, 23. října 2019

Katastr získal soukromník

Nové využití by již brzy mohla získat budova bývalého pracoviště katastrálního úřadu ve Znojmě. Poté,co se jeho úředníci předloni přestěhovali do opraveného objektu v Pražské ulici, ji stát opakovaně nabízel k prodeji.

Nakonec ji za necelých pět milionů koupil soukromý vlastník. Město o lukrativní objekt na rohu Václavského náměstí a ulice Veselá mělo zájem také, ale chtělo jej zadarmo. Bezúplatný převod úřady zamítly. Smlouvu o prodeji ještě musí schválit ministerstvo financí.
Prodej domu potvrdil ředitel brněnského katastrálního úřadu Josef Kamera. Původní cenu jsme poněkud snižovali a objekt nakonec prodali. Nyní jej vyklízíme tak, aby si jej mohl nový vlastník převzít. Prodej však ještě musí schválit ministerstvo financí, řekl Kamera.Podle něj by novým vlastníkem měla být fyzická osoba, neupřesnilo všem kdo.

Dům chtělo do svého majetku i Znojmo. Město mělo zájem o bezúplatný převod. Od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme ale dostali odpověď, že takový převod není možný. Znojmo by muselo dodat zpracovaný projekt, ze kterého by byl patrný veřejný zájem. Vzhledem k současnému zadlužení města předpokládám, že na nabídku, týkající se odkoupení budovy, nebude radnice reagovat, řekla před prodejem vedoucí majetkového odboru Jana Antošová.

Hodnotný objekt

Dům ve Veselé sice není památkou, ale má kulturní hodnotu. Uvnitř jsou lapidární sloupy a fasáda je ve stylu pozdního klasicismu, popsal budovu znojemský památkář Jan Kozdas.

Bývalé vedení radnice uvažovalo, že by tam mohlo vzniknout společenské centrum pro kulturní a vzdělávací akce, zázemí pro kulturní soubory či zájmová sdružení. Co tedy nakonec v objektu bude, není zatím jasné.

Otazníky již léta visí i nad budovou bývalého Tip klubu na Masarykově náměstí. V devadesátých letech prodal centrum zábavy za nejasných podmínek dnes již neexistující Fond dětí a mládeže. Jeho likvidátora Pavla áka poslal vloni Městský soud v Praze za vytunelování fondu na tři roky do vězení.

Podle úřadu pro zastupování státu patří Tip klub České republice. Vše ale ještě musí dořešit soud. Musí dojít k vypořádání pohledávek a závazků s firmou Bimoset. Ta totiž za objekt zaplatila bývalému správci konkurzní podstaty a v mezidobí, kdy byla vlastníkem, vybírala po tehdejších nájemcích nájemné. Kupní smlouvu však soud prohlásil za neplatnou a určil, že vlastníkem je stát, sdělila ředitelka správního odboru úřadu Simona Lorencová.

Nad případným využitím dnes prázdné a chátrající budovy se zamýšlí i současné vedení Znojma. Mohlo by zde vzniknout společenské centrum. Případně by našla využití jako objekt pro děti a mládež. Vše by se ale odvíjelo od peněz, které bychom museli dát na nezbytné opravy, řekl starosta Znojma Zbyšek Kaššai. Soudy se ale budou opakovaně zabývat také jinou stavbou na Masarykově náměstí. Spory o vlastnictví se totiž vedou také v případě Kapucínského kláštera. V tomto případě se již soud o určení vlastnictví uskutečnil. Jeho usnesení nezpochybnilo vlastnictví České republiky, ale Náboženská matice se proti tomuto rozhodnutí odvolala ke krajskému soudu, zakončila Lorencová.