Pondělí, 21. října 2019

Rozvoj Vidnavy už nekomplikují vlastnické vztahy

30.05.2013
Střední a Východní Morava - Olomoucký a Zlínský kraj (Právo) Rozvoj Vidnavy na Jesenicku již nebudou komplikovat nejasné vlastnické vztahy k několika desítkám hektarů půdy u hranic s Polskem. Úřadům obou zemí se totiž nepodařilo vypátrat možné polské majitele zmíněných pozemků. Ty proto připadly Česku a lze je využívat, aniž by hrozily případné restituční spory.

​Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkoprávních (ÚZSVM) Roberta Hurta se zaměstnanci zmíněné instituce pokusili vyhledat majitele celkem 122 pozemků o rozloze 70 hektarů v katastru Vidnavy, ale neuspěli.

„Jedná se o pozemky, je na nich obytná zástavba i veřejná zeleň, které byly připojeny k Československé republice v rámci konečného vytyčení československopolských hranic v roce 1958. My jsme je získali v únoru loňského roku na základě rozhodnutí Pozemkového úřadu,“ uvedl k tomu ředitel ostravského pracoviště ÚZSVM Karol Siwek.

Pro posílení právní jistoty budoucích majitelů oslovil ÚZSVM katastrální úřad v polské Nyse s požadavkem o dohledání původních vlastníků majetku před jeho převedením do ČR. Podle informací polských úřadů nebyly žádné doklady nalezeny, protože pozemky byly po poválečném odsunu německého obyvatelstva zestátněny.
 
„Proto jsme mohli s radními Vidnavy dohodnout postupy pro dořešení vlastnických vztahů nejen u pozemků, ale také u staveb na nich postavených bez povolení. Pozemky chceme v blízké budoucnosti prodávat a pronajímat. Načerno postavené stavby pak mohou jejich majitelé legalizovat,“ konstatoval Hurt.
 
„Pro nás je to skvělá zpráva, neboť nevyjasněné vlastnické vztahy nám blokovaly výstavbu či komplikovaly některé opravy. ÚZSVM jsme již požádali o převod některých pozemků do vlastnictví města. Jsou na nich například školní hřiště, budovy a místní komunikace,“ řekla Právu vidnavská starostka Eva Pavličíková (ČSSD).
 
Foto popis| Pozemky u polské hranice již patří České republice.
Foto autor| Foto ÚZSVM
 
Regionální mutace| Právo - střední a východní Morava