Pátek, 29. května 2020

Úřady nenašly polské majitele pozemků ve Vidnavě, připadly státu

28.05.2013
Vidnava (ČTK) - Rozvoj města Vidnava na Jesenicku už nebudou komplikovat nejasné vlastnické vztahy k několika desítkám hektarů půdy v jeho severní části u hranic s Polskem. Českým úřadům se ve spolupráci s polskými institucemi nepodařilo vypátrat možné polské majitele těchto parcel, takže pozemky připadly České republice a lze je využívat bez obav z restitučních nároků původních vlastníků.
​Ředitel ostravského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Karol Siwek dnes ČTK řekl, že konkrétního vlastníka nemělo 122 pozemků o celkové rozloze 70 hektarů, které leží na území Vidnavy. Nejasnosti ve vlastnických poměrech vznikly v padesátých letech minulého století při vytyčování hranic mezi oběma státy. Pracovníci ÚZSVM se proto pokusili v Polsku případné majitele parcel vyhledat, pátrání v polském katastru ale dřívější vlastníky neodhalilo. Podle polských úřadů nebyly žádné doklady nalezeny, protože pozemky byly po poválečném odsunu německého obyvatelstva zestátněny.
 
"Jde o pozemky, které byly připojeny k Československé republice v rámci konečného vytyčení československo-polských hranic v roce 1958. Tyto nemovitosti získal ÚZSVM v únoru loňského roku na základě rozhodnutí Pozemkového úřadu," uvedl Siwek, podle něhož je nyní může úřad pronajímat a prodávat.
 
Starostka Vidnavy Eva Pavličíková dnes ČTK řekla, že vyřešení nejasného vlastnictví pozemků u hranic s Polskem městu výrazně pomůže například při plánované opravě školního hřiště či rekonstrukci silnic v této lokalitě. "Bez doložení vlastnictví pozemků nelze dostat stavební povolení a nikdo nám na tyto investiční akce ani nepřispěje," uvedla Pavličíková. Vidnava už proto požádala o převedení některých pozemků do svého vlastnictví.
 
Případ je podle Siweka unikátní, protože ÚZSVM zatím nikdy neřešil nejasné vlastnické vztahy k tak velkému území, které je navíc součástí města. Na 122 pozemcích mezi bývalou a nynější hranicí s Polskem, které dosud neměly vlastníka, jsou například zahrádky s chatkami. Část pozemků tvoří veřejná zeleň, orná půda a lesy. Na některých parcelách byly dříve bez povolení postaveny různé stavby, které nyní jejich majitelé mohou legalizovat.