Středa, 27. května 2020

Harrachov získá majetek za padesát milionů korun

12.01.2009
Stát daroval Harrachovu opuštěné budovy na česko-polských hranicích.
Stát daroval Harrachovu opuštěné budovy na česko-polských hranicích.
Budovy v hodnotě 50 milionů korun dostalo město Harrachov od státu, a to v prostorách bývalého hraničního přechodu. Darování majetku je výhodné pro obě strany. Stát se nemusí starat o prázdné budovy, které už nyní vyžadují rekonstrukci, a Harrachov je bude pronajímat ke komerčním účelům.
Jedná se o čtyřpodlažní administrativní objekt, budovu bývalé restaurace a technické objekty. Účetní hodnota předaných nemovitostí dosahuje 50 milionů korun, sdělila Jana Rennerová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Stát na nás budovy přepsal zdarma, sám je rád, že se o ně postaráme, aby nechátraly, sdělil starosta Harrachova Tomáš Ploc s tím, že pro město je to také mnoho práce navíc. Dva objekty (hlavní a vedlejší budova) je třeba kompletně zrekonstruovat. Musí se zde také vybudovat asi dva kilometry kanalizací, náklady na opravy tak sahají do desítek milionů korun.
Provoz budov je velice nákladný, dělá to asi 1,3 milionu korun ročně, proto je chce Harrachov pronajímat, aby se to městu vůbec vyplatilo. Prvního nájemce už vedlejší budova má. V prostorách bývalé restaurace bude fungovat Freeshop s potravinami a památkovými předměty. Majitel obchodu už prostory rekonstruuje. Spolupráce s ním přinese městu 650 tisíc korun ročně. Zhruba 350 tisíc korun ročně přinese městu nájem obchodu a hrazení spotřebované energie, vysvětlil mluvčí Harrachovské radnice Martin Soukup s tím, že dalších 300 tisíc korun ročně městu daruje majitel nejen na opravy. Také bude hradit plat údržbáře obou objektů.
Harrachov tak nyní shání vhodné nájemce i partnery pro financování. V prostorách původně sídlila cizinecká policie, ta ale po vstupu České republiky do schengenského prostoru budovy opustila.
Městu ale nepatří pozemky, na kterých budovy stojí, a tak je prozatím nemůže využívat. Důvodem je fakt, že ty jsou totiž předmětem soudního sporu restituce Harrachů.