Pondělí, 21. října 2019

Úřady vykročily vstříc novému roku i zákonům

04.01.2007
Na půdě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Jičíně se uskutečnilo tradiční novoroční setkání starostů a představitelů orgánů státní správy.

Na půdě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Jičíně se uskutečnilo tradiční novoroční setkání starostů a představitelů orgánů státní správy.


Cílem je první pracovní den nastoleného roku přiblížit zúčastněným novinky, které jsou v plánu na příštích dvanáct měsíců. Tradici založil v roce 1991 okresní úřad, ÚZSM ji přejal a pořádá ji stále ve stejných prostorech. Schůzku, která se odehrává v neformálním duchu, obvykle doplňuje ještě přítomnost zajímavého hosta “ příslušníka odboje, významného podnikatele například v oblasti soukromého zemědělství; tentokrát úřad pozval místopředsedu Senátu Jiřího Lišku. Účast na setkání pro něho nebyla novinkou, v minulosti zde reprezentoval i město Jičín coby starosta. Nyní hovořil především o legislativní činnosti Senátu poté, co byl zahrnut poznatky a inspiracemi představitelů úřadů. Ř˜ady přítomných pak rozšířili zástupci Miletína, který se od podzimu pyšní znovu nabytým historickým titulem města. Letos ho mají obdržet eleznice a Vysoké Veselí.


A co tedy čeká v letošním roce některé úřady? „Přichází řada novinek, zejména v oblasti státní sociální podpory, mění se některé legislativní úpravy i změny zákona o zaměstnanosti,“ uvedla ředitelka úřadu práce Zuzana Lišková. Například Vězeňská služba ve Valdicích bude dále zvyšovat zabezpečení areálu, ve kterém se už nachází 800 odsouzených v režimu zvýšené ostrahy a sedmnáct doživotně odsouzených. Jsou sem umísťováni i vězni, kterým se z jiných zařízení podařilo utéct. Pozitivem je, že valdické zařízení má v porovnání s ostatními nejvíc zaměstnaných vězňů v České republice.


Do své činnosti nechala nahlédnout i Probační a mediační služba, která patří k novějším justičním organizacím. „Pracujeme i s oběťmi trestné činnosti, snahou je dosáhnout materiálního odškodnění i satisfakce v podobě omluvy pachatele. Naším úkolem je pracovat s pachateli tak, aby už trestnou činnost neopakovali. Dohlížíme také na výkon alternativních trestů,“ přiblížil ředitel Martin Kracík.


Své plány představili i starostové měst. „Snažíme se být upraveným lázeňským městem, hodně občanů našlo práci v jičínské průmyslové zóně, takže problém s nezaměstnaností nemáme. Spíše mají firmy v Bělohradě problém najít pracovníky,“ uvedl starosta Pavel Šubr. Brzy bude otevřena nová tenisová hala, a protože zimním sportům nepřeje počasí, najdou zájemci aktivní vyžití právě tam. Společné pro Hořice a Novou Paku jsou pak investice do domovů důchodců a snaha uspět a získat dotace z Evropské unie.