Úterý, 19. listopadu 2019

Obce dostaly vloni od státu majetek za 223 miliónů

04.01.2006

Stát vloni převedl na obce a města v Ústeckém a Libereckém kraji 76 budov v hodnotě 223 miliónů korun. Podle informací Jiřího Kubrichta, ředitele ústecké severočeské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, do své péče dostaly samosprávy budovy po okresních úřadech, kulturní památky, rodinné domy, garáže nebo zemědělské usedlosti.


Úřad hospodaří na území obou krajů vyjma bývalého okresu Semily s majetkem v hodnotě 1,5 miliardy korun. Zahrnuje to zejména 550 budov a pozemky, uvedl Kubricht. Majetek úřad prodává nebo pronajímá přednostně složkám státu, krajům a obcím. Od úřadu může nemovitost koupit i soukromník. Nepotřebný majetek nabízí úřad na svých internetových stránkách a úřední desce.


V regionu úřad podle Kubrichta nehospodaří s žádnými nemovitostmi s ekologickou zátěží. Od celníků převzal úřad v roce 2004 na jedenácti hraničních přechodech v regionu celkem 67 budov v hodnotě 374 miliónů korun. Objekty stát půjčuje policii a Generálnímu ředitelství cel. Tak to bude minimálně do doby přistoupení ČR k schengenským dohodám, tedy asi do listopadu 2007, upřesnil ředitel.


Objekty na přechodech, o které nemá stát zájem, nabízí úřad dál. Nyní prodává nemovitosti na hraničním přechodu Habartice na Liberecku. Prodávat bude stát i část objektů v Hřensku na Děčínsku. O převod části přechodu požádala obec Hřensko, uvedl Kubricht.


Úřad kromě správy nemovitostí zastupuje stát před soudy nebo dokončuje privatizaci zdravotnických zařízení. Končí například převod nemocnice s poliklinikou v Bílině na Teplicku a nemocnice v České Kamenici na Děčínsku. Po zaniklých okresních úřadech ÚZSVM vymáhá pohledávky. Na severu Čech úřad zaměstnává 251 lidí.