Pondělí, 21. října 2019

Stát bezplatně převedl církvi faru ve Frymburku u Lipna

05.01.2006

Frymburk - Po barokní kapli Korunování Panny Marie z 18. století v Číměři na Jindřichohradecku, kterou dostala obec, převedl stát bezúplatně další jihočeský majetek, který nepotřebuje pro vlastní využití. Vlastníkem fary v lipenském Frymburku na Českokrumlovsku se stala zdejší římskokatolická farnost, která kulturní památku u kostela sv. Bartoloměje využívá.


Církev čeká spousta starostí s opravami


Spolu s objektem fary na církev přešly i pozemky a přilehlé hospodářské budovy, které jsou v havarijním stavu. "Dostáváme od státu něco, co vždycky patřilo farnosti, vždycky to bylo naše," podotkl duchovní správce farnosti Marek Záleha, který ví, že ho čeká spousta práce s opravami a sháněním peněz.


Podle smlouvy, kterou farnost podepsala, musí do dvanácti měsíců od převodu nemovitostí do svého vlastnictví zajistit opravu a rekonstrukci havarijních částí budovy minimálně ve výši více než 2 miliony korun.
"Celkovou rekonstrukci ale skromně odhaduji na sedm milionů korun," uvedl farář, který se už nemůže příliš spolehnout na dary od německých rodáků. Ti věnovali farnosti během posledních patnácti let už hodně peněz. Navíc je to generace pamětníků, která vymírá. Nezbude, než se spolehnout na obecní, krajské, státní a v krajním případě i zahraniční finanční zdroje.


Podle šéfa jihočeského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jaroslava Kubáta nelze ale v případě Frymburka po právní stránce hovořit o navrácení původního majetku církve. "Restituce církevního majetku nebyly a už ani nebudou řešeny zvláštním režimem," uvedl Kubát. Stát ale přihlédl k tomu, kdo majetek využívá, a zavázal vlastníka k další péči.


Převod majetku oceňuje i Obecní úřad ve Frymburku. "Majetek leží v centru obce. Týká se nás to také, protože jsme častým přispěvatelem na rekonstrukce církevních památek," uvedl starosta Oto Ř˜ezáč.


Poukázal přitom na to, že spousta práce bude zejména s polorozpadlými bývalými stájemi a sklady, kde se propadly stropy. "Pouze fara je docela v pořádku, ale také asi tak z devadesáti procent," míní starosta.