Středa, 23. října 2019

V Blahutovicích našli rybník. Nikomu nepatří

04.01.2013
Ostrava (Právo) - Obecní úřad hledá majitele, zatím marně. Pokud se nikdo nepřihlásí do půl roku, připadne rybník obci
​Velmi kuriózní nález evidují v Blahutovicích, místní části Jeseníku nad Odrou. Lidé z tamního obecního úřadu „našli“ rybník. Nyní hledají jeho majitele. Zatím ale marně. „Nepředpokládám, že se vůbec podaří někoho, komu tento rybník patří, najít,“ řekl Právu starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček (VENKOV 2010) a dodal, že rybník byl před lety zbudován zřejmě bývalým místním JZD v kdysi oblíbené akci Z.
 
Pozemek pod rybníkem patří státu. Ani ten ale není vlastníkem Blahutovického rybníka. Podle ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karola Siwka to až taková zvláštnost není. „Rybník je stavba jako každá jiná. A vlastníci stavby a pozemku se mohou lišit,“ přiblížil Siwek. Jeho úřad pátral i v archivu. „Nic se ale nenašlo. Žádné listiny, které by vlastnictví dokazovaly, zřejmě nejsou,“ pověděl Siwek.
 
Obec Jeseník nad Odrou v těchto dnech hledá vlastníka stejným způsobem, jako by třeba našel opuštěné jízdní kolo. „Doklady, které by prokazovaly vlastnictví tohoto vodního díla, se nedochovaly. Vlastník tedy není znám, a jedná se proto o nález,“ uvedl místostarosta Jeseníku nad Odrou Libor Macháč (Jeseničtí nezávislí 2010). Výzva je vyvěšena na úřední desce obce a bude k nahlédnutí po dobu šesti měsíců. Pokud se v této době nikdo nepřihlásí a nedoloží vlastnictví, připadne rybník obci.
 
O rybník se nyní stará Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně s místními ochránci přírody a rybáři. S většími úpravami ale musejí počkat, až bude rozhodnuto o vlastníkovi. „Rybáři se o rybník chtějí starat. Jsou tam například silně poškozené hráze, nutná je i další údržba. Každopádně stav rybníka ještě před osmi lety a nyní se vůbec nedá porovnávat,“ popsal Machýček.
           
Pokud rybník Jeseníku nad Odrou opravdu připadne, velká zátěž to pro obec podle starosty nebude. „Finančně nás zatíží jedině snad údržba rybníka. Ale například na odbahnění poskytuje ministerstvo zemědělství stoprocentní dotaci,“ vysvětlil starosta. Na to si ale budou muset v Jeseníku nad Odrou ještě počkat. Pozemek pod rybníkem kdysi patřil církvi a nyní spadá do zákona o majetkovém vyrovnání. „Pozemek je tak nyní na 24 měsíců zablokován. Až poté s ním bude moci obec nakládat,“ vysvětlil Siwek.
 
Rybník ležící na Lučickém potoce obývají například chránění skokani zelení, rosnička zelená či užovka obojková. V polovině prosince loňského roku otevřeli ochránci přírody v blízkosti rybníka ptačí pozorovatelnu, která je součástí naučné stezky ukazující historii i přírodní zajímavosti obce. Z pozorovatelny lze na rybníku sledovat ledňáčka říčního nebo volavku popelavou.
 
Také v nedalekých Hladkých Životicích řeší podobný problém. Už téměř půl roku tam hledají majitele dvou kapliček, které by rádi opravili. Zatím se k nim nikdo nepřihlásil.