Středa, 27. května 2020

Bývalý pivovar je na prodej. Vzniknou v něm byty?

28.01.2016
Rožmberk nad Vltavou (MF DNES) - Legendární vodácká hospoda s ubytovnou v Rožmberku nad Vltavou je na prodej. Třípodlažní památkově chráněný dům u řeky nabízí ve výběrovém řízení Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za 1,9 milionu korun.
Zájem o historickou nemovitost v centru má město. Rožmberští zastupitelé si představují, že by mohla po rekonstrukci sloužit jako multifunkční zařízení. „Hospod a penzionů tu máme dost. Co potřebujeme nejvíc, to je zázemí pro naše obyvatele. Mohly by tam být obecní byty a třeba společenský sál. Prostory pro kulturní účely, ty nám chybí,“ uvažuje starostka Rožmberka nad Vltavou Lenka Schwarzová. Dům už je přitom v dražbě poněkolikáté. Loni na nabídku za 2,9 milionu korun nereagoval jediný zájemce. Schwarzová si myslí, že vyvolávací cena by se proto mohla ještě snížit. Dnes opuštěná nemovitost chátrá a potřebuje hodně peněz do oprav. „Představujeme si, že by projekt podpořil nějaký fond, třeba Evropská unie. Naším záměrem je investovat do občanského vybavení. Žádné herny a kasina. V zimě tolik návštěvníků nemáme, ale místní tu musí kvalitně žít. Potřebují školu, obchody, lékaře. Nové chodníky a silnice. Příští rok začne rekonstrukce průtahu městem. Silnice je kraje, projekt schválený,“ vypočítává Schwarzová.
 
Budova na prodej, která ještě před několika lety nabízela restauraci s venkovní zahrádkou, má přitom pohnutou historii. Původně v ní byl městský pivovar, po jeho zániku sloužila jako ubytovna mládežnické organizaci SSM. Po roce 1990 spadla pod instituci Fond dětí a mládeže spolu s dalším několikamiliardovým majetkem. V roce 2000 stát fond rozpustil a začala likvidace zbytkového majetku. Za podezřelých okolností, které nakonec řešila policie, se o zbylé části podělily soukromé firmy. Například ubytovnu v Rožmberku získal za 580 tisíc korun táborský podnikatel. Soudy nakonec tyto kupní smlouvy zrušily a majetek přešel na stát. Obálky zájemců o tento bývalý pivovar s jejich nabídkami ceny bude otevírat dražebník 11. února.
           
Podle ředitele jihočeského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milana Cícera pracují teď jeho lidé na analýze spravovaného majetku. V poslední době se k nim často dostává majetek ze zabavených exekucí převedený nařízením soudů. Hlavně u opuštěných administrativních budov se přitom stává, že některé zůstanou dlouho nevyužité. Jiné zase pronajímají komerční kanceláře. To je i případ bývalého celního úřadu v Krumlově. Budova u řeky sousedící s úřadem práce je prázdná. „Získali jsme ji loni na podzim. Hned naproti je jiná administrativní budova, kde sídlí mediační a probační služba. Budeme se snažit, aby státní instituce i samosprávy takové objekty efektivněji využívaly, jinak je prodáme,“ míní Cícer.
           
Podobné metody podporuje i nedávno schválená novela zákona. Ačkoliv úřad spravující státní majetek vykázal za loňský rok rekordní prodeje, a to více než za miliardu, stále mu movité i nemovité věci přibývají. Jde hlavně o pozůstatky po zkrachovalých firmách, v menší míře i po vlastnících, kteří zemřeli bez dědiců. Kuriózní případ řešili koncem loňského roku v Písku. Žena přinesla na okresní soud více než milion korun, které si u ní uschoval její známý, než se odstěhoval do domova důchodců. Muž zemřel bez oprávněných dědiců, obnos proto přešel na stát. „Bylo to od té ženy morální jednání. Uschované peníze nezatajila,“ hodnotí Cícer.