Úterý, 7. dubna 2020

Stát bojuje v aktuálních majetkových sporech o 223 miliard

23.01.2017
Praha (euro.cz) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v současnosti vede 10 093 právních jednání, ve kterých hájí státu téměř 223 miliard korun. Z hlediska výše požadované částky po státu ve 25 největších sporech požaduje protistrana po státu více než jednu miliardu korun. Úřad loni také téměř zdvojnásobil počet převzatých případů od jiných státních institucí.
„V případě neuzavřených sporů nemůžeme sdělovat detailnější informace, abychom neohrozili úspěch státu v soudním řízení,“ řekl​ k číslům serveru Euro.cz mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Podle jeho slov největší částka z uvedených 223 miliard je požadována v řízeních o náhradu škody v majetkové oblasti či o náhradu škody za údajný nesprávný úřední postup.​

Přesné statistiky uzavřených případů za rok 2016 majetkový úřad v současnosti zpracovává. „Víme však, že v minulém roce jsme měli úspěšnost v právních jednáních kolem 95 procent, tedy na úrovni, kterou máme již několik let,“ uvedl Ležatka.

V minulém roce úřad rekordně navýšil počet převzatých právních sporů od organizačních složek státu, kdy ÚZSVM převezme zastupování od jiných státních subjektů.​