Středa, 22. ledna 2020

Tisíce nemovitostí hledají majitele: Nepatří právě vám? Ověřte si to!

24.01.2017
Praha (TN.cz) - Nejste milionáři? Tisíce lidí vlastní domy a pozemky, ale netuší o tom! Pokud jste mezi nimi i vy, stačí požádat příslušný úřad a doložit svůj nárok. Zkontrolujte si, jestli nejste boháči, v naší unikátní aplikaci.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá vlastníky statisíců pozemků a nemovitostí. Za uplynulý rok ubylo ze seznamu asi 30 tisíc položek, přes 460 tisíc ale stále zůstává. Kromě menších polí a luk jde i o velké stavby včetně rodinných domů, chalup a statků.

Jejich vlastníci nebo dědicové mají už jen sedm let na to, aby se o majetek přihlásili. Čas vyprší na konci roku 2023. A týká se to i těch, jejichž dům nebo pozemek není správně zapsán na úřadě. V takovém případě mohou tisíce Čechů o střechu nad hlavou přijít!

U některých položek zná úřad pouze adresu pozemku nebo budovy, u jiných i jméno nebo poslední známé bydliště majitele. Pokud v seznamu najdete své jméno, nebo nemovitost, o níž si myslíte, že patří vaší rodině, zažádejte o ni na příslušném úřadě.

Připravte si rodný, oddací nebo úmrtní list osoby, která majetek naposledy vlastnila. Případně i dokumenty, které dokládají váš nárok na konkrétní nemovitost - kupní smlouvy nebo výpisy z katastru. Co všechno potřebujete, vám poradí na úřadě. Nemovitost pak můžete získat zpět v dědickém řízení.

Soupis zahrnuje zhruba 163 tisíc jmen, které nedokáže stát jednoznačně identifikovat. 218 tisíc je pak nemovitostí, které nemají v katastru jasného majitele. Protože majetek může vlastnit více lidí, je počet položek v seznamu vyšší než samotný počet nemovitostí.

Nejvíce neznámých majitelů hledá stát ve Středočeském, Jihomoravském a Ústeckém kraji, naopak nejméně nemovitostí s neurčeným vlastníkem je v karlovarském a libereckém regionu. Na změnu v seznamu upozornil portál Dotyk.cz.

Pro více informací kotaktujte příslušná pracoviště. Telefonní čísla najdete v následující tabulce:

Foto priloha: http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440x248/Mar2014/1630505.jpg?47b1