Sobota, 4. dubna 2020

H. Brod: Radnice zrestaurovala šest lunet

Havlíčkobrodská radnice letos zrestaurovala dalších šest lunet, které pocházejí z bývalého augustiniánského kláštera.
Obnovení šesti poničených obrazů stálo zhruba 340 tisíc korun. Náklady na opravu půlkruhových obrazů s náboženskými motivy městu pomohla uhradit dotace od Kraje Vysočina a Ministerstva kultury ČR. Díky získaným financím město zaplatilo za restaurátorské práce zhruba polovinu.

Radnice vlastní celkem pětačtyřicet památkově chráněných lunet, které získala bezúplatným převodem v roce 2009. Díla, která jsou ve špatném stavu, postupně obnovuje. Zatím se s pomocí dotací podařilo zrestaurovat jedenáct lunet a jeden oltářní obraz.

Veřejnost si v současné době může prohlédnout pět opravených lunetových obrazů, které se vrátily na svá původní místa. Nacházejí se totiž v budově havlíčkobrodského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ve Štáflově ulici, kde augustiniánský klášter dříve sídlil.

Právě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových byl v minulosti majitelem všech lunetových obrazů. V roce 2007 začala jednání o bezúplatném převodu děl do majetku města, která úspěšně skončila v lednu 2009.