Čtvrtek, 21. listopadu 2019

Česko uspělo v dalším sporu s Diag Human, exekuce ve Francii nebude

22.11.2012
Praha (mediafax.cz) - Česká republika vyhrála v dalším soudním sporu se společností Diag Human, francouzský soud zastavil návrh na exekuci českého majetku v této zemi. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil právník ministerstva zdravotnictví David Kotris. (Ilustrační foto: © Mediafaxfoto.cz )
​Česká republika vyhrála v dalším soudním sporu se společností Diag Human, francouzský soud zastavil návrh na exekuci českého majetku v této zemi. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil právník ministerstva zdravotnictví David Kotris.
 
"Odvolací soud ve Francii nám dal zapravdu a rozhodl, že firma nemá na exekuci českého majetku nárok. Rozhodčí nález prvoinstančního soudu, který exekuci nařídil, tak podle něj není vykonatelný," uvedl Kotris.
 
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových doplnil, že soud uložil firmě Diag Human uhradit soudní výlohy a současně přiznal České republice proti Diag Human SE náhradu nákladů ve výši 20 tisíc eur.
 
Řízení před pařížským soudem bezdůvodně zahájila firma Diag Human SE v létě 2011. Pařížský soud prvního stupně se tehdy přiklonil na stranu Diag Human a nařídil exekuci na majetek České republiky ve Francii. Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Ty nyní odvolací soud uznal.
 
Spor státu a společnosti Diag Human se táhne od počátku devadesátých let. Stát měl tehdy společnost poškodit při tendru na zpracovatele krevní plazmy. Zatím poslední výsledek arbitráže je z roku 2008, podle které by měl stát firmě zaplatit bezmála devět miliard korun.
 
Diag Human tvrdí, že tento rozhodčí nález už nabyl právní moci a argumentuje tím, že za stát odvolání proti tomuto verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Česká republika je přesvědčená o opaku s tím, že odvolání proběhlo řádně.
 
Spory se táhnou ale i ohledně obsazení nového rozhodčího senátu, který má tuto při řešit.
Zuzana Fojčíková