Úterý, 19. listopadu 2019

Firma Diag Human prohrála soud v Paříži, český majetek je mimo exekuci

22.11.2012
Praha (zpravy.iDNES.cz) - Ministerstvo zahraničí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zaznamenaly klíčový úspěch ve sporu s firmou Diag Human. Odvolací soud v Paříži zrušil exekuci na český majetek ve Francii. Společnost si nárokuje několikamiliardové odškodnění za překaženou investici v obchodování s krevní plazmou.
​"Francouzský odvolací soud v Paříži potvrdil správnost postupu státu a zastavil exekuční řízení vůči České republice," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zdravotnictví. Odvolací tribunál tak změnil rozhodnutí prvoinstančního soudu, který nárok firmy na více než desetimiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou uznal. ČTK to sdělili mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň a mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.
 
Pařížský soud navíc firmě Diag Human nařídil uhradit soudní výlohy a současně přiznal České republice proti Diag Human náhradu nákladů ve výši 20 tisíc eur (v přepočtu přes 509 tisíc korun).
 
Řízení před pařížským soudem zahájila firma Diag Human v létě 2011. Pařížský soud prvního stupně se tehdy přiklonil na stranu Diag Human a nařídil exekuci na majetek České republiky ve Francii.
 
"Česká republika následně podala opravný prostředek k odvolacímu soudu, který podložila jednoznačnými důkazy. Právní názor ČR byl nyní plně akceptován francouzským odvolacím soudem a byla potvrzena správnost postupu státu," uvádí dále resort.
 
Podobný verdikt vynesl v neděli i soud ve Vídni. Diag Human chtěla kvůli sporu zabavit česká umělecká díla v Rakousku ( více o verdiktu rakouského soudu čtěte zde .)
 
Společnost zažalovala ČR také u soudů v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Ministerstvo podle svého mluvčího doufá, že úspěch státu ve Francii bude mít na řízení u soudů v dalších zemích přímý vliv.